Związkowcy z Zielonej Góry pomagali w Kenii

„Podaruj mi trochę światła – Podaruj dzieciom uśmiech”.

MZZPRC GE Enea S.A. Oddział Zielona Góra włączył się w akcję Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego ”Podaruj mi trochę światła – Podaruj dzieciom uśmiech”.

Związkowcy dotarli do Kenii wraz z grupą wolontariuszy, w tym lekarzy okulistów i optyków, by wziąć udział w akcji badania i wyposażenia w potrzebne środki medyczne i okulary potrzebujących, w szczególności dzieci. W ramach akcji udało się zgromadzić prawie 2500 sztuk okularów oraz sprzęt do badania wzroku, nieoceniony podczas pracy w Afryce.

To już druga tego typu akcja, i podobnie jak poprzednia przyniosła spodziewane efekty. Lekarze i wolontariusze dotarli do najbardziej potrzebujących pomocy w kilku ośrodkach w głębi kraju. Mieszkańcy przebadani zostali pod kątem wad wzroku, zbadano im ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. Obraz który się wyłonił nie jest optymistyczny. 75% przebadanych osób cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę, co jest nie lada wyzwaniem ze względu na trudności z zaopatrzeniem w niezbędne przy tych schorzeniach medykamenty. Ponadto u 70% przebadanych pacjentów zdiagnozowano wady wzroku. Najczęściej była to dalekowzroczność, jaskra ale także zmętnienie rogówki czy, rzadko diagnozowane w Polsce, narośla na gałce ocznej – tłuszczaki i skrzydliki.

Za dotychczasowe wsparcie organizacja związkowa otrzymała podziękowanie od głównego organizatora Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego. Z całą pewnością akcja pomocy będzie kontynuowana także w przyszłości, ponieważ potrzeby w Kenii są ogromne.

Zapraszamy do przyszłej współpracy wszystkich chętnych.

Zakładowa Organizacja Związkowa

MZZPRC GE Enea S.A. w Zielonej Górze

Przewodniczący

Jarosław Zażlak

/Materiał nadesłany/