Magazyn Zmiany, wrzesień/02
Pod koniec sierpnia w Szklarskiej Porębie obradowała Rada Sekcji Zakładów Energetycznych. – To spotkanie było ważne z kilku powodów – podkreśla szef SZE Piotr Serafin.
Rada rozmawiała o inicjatywach podejmowanych przez sekcję i doprecyzowała szczegóły kolejnych działań. Była mowa o polityce płacowej w poszczególnych grupach energetycznych oraz o problemach, z którymi mierzy się cała branża.
Tym żyje branża
– Chcemy wystąpić z interpelacją do rządzących o natychmiastowe powołanie ministerstwa energii, które – tak jak kiedyś – zajmowałoby się sprawami branży i tylko jej było poświęcone. Dzisiaj odpowiedzialność jest rozproszona na kilka resortów, co nikomu nie służy – podkreśla Piotr Serafin.
Przedstawiciele sekcji mówili o ogromnym niepokoju, który od dobrych kilku miesięcy wyczuwalny jest w Polsce. – W naszych rozmowach pobrzmiewała troska o przyszłość energetyki i proces transformacji, ale też o to, by energetycy nie stali się – w oczach społeczeństwa – odpowiedzialni za wzrost cen, który niewątpliwie przed nami. Wpływ mają na to oczywiście rosnące ce węgla i gazu, a nie pracownicy – wyjaśnia przewodniczący SZE.
Energetycy z OZZZPRC podkreślali też konieczność dalszej o walki o zmiany w zakresie egzaminów kwalifikacyjnych, które, wbrew zasadom dialogu społecznego, przeforsował niedawno rząd. – Proponujemy kompromis – dla rozpoczynających pracę egzamin powinien być stałym elementem przez dekadę – a po 15 latach, uprawnienia przyznawane byłyby na stałe – tak jak to było do niedawna – przypomina Piotr Serafin.
Kolejne szkolenie
Bardzo ważnym elementem spotkania było szkolenie z metod i sposobów przeprowadzania procesu wartościowania stanowisk pracy. – Pracodawcy doskonale znają temat, tymczasem przedstawiciele pracowników najczęściej nie mają pełnej wiedzy w tym zakresie. Chcieliśmy to zmienić, bo to niezwykle istotny element budowania hierarchii stawisk pracy u poszczególnych pracodawców. Byliśmy w świetnych rękach – szkolenie przeprowadził dyrektor polityki personalnej ze spółki Tauron Dystrybucja- wyjaśnia szef Sekcji.
W podróż sentymentalną
Spotkanie w Szklarskiej Porębie było też okazją do odwiedzenia dwóch ciekawych miejsc. Pierwsze to elektrownia wodna w Pilchowicach, która po Solinie jest drugim co do wielkości takim obiektem w Polsce; Drugim – Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej mieszczącej się w Szklarskiej Porębie. Znajdują się w nim eksponaty jeszcze do niedawna funkcjonujące w obiektach energetycznych, rozdzielniach i elektrowniach. – To była ciekawa konfrontacja przeszłości z teraźniejszością i piękna podróż sentymentalna, bo co poniektórzy przedstawiciele rady sekcji doskonale pamiętają te urządzenia – mówi Piotr Serafin.
Podczas obrad, po raz pierwszy obecni byli nowi przedstawiciele sekcji – związkowcy z Elektrowni Wodnej Żarnowiec, których witamy raz jeszcze na pokładzie!