Magazyn Zmiany, listopad/04
autor: Tadeusz Wierzchowski
20 listopada w siedzibie Zarządu Forum Związków Zawodowych w Warszawie spotkali się przedstawiciele Prezydium Rady Sekcji Elektrowni Na Węgiel Kamienny OZZZPRC.
Omówili bieżącą sytuację w poszczególnych organizacjach, podsumowali też ostatnie działania Sekcji oraz Zrzeszenia. Ważnym wątkiem była jakości prowadzonego Dialogu Społecznego w poszczególnych Grupach Energetycznych.
Mały sukces związany z podpisaniem tzw. „Porozumienia na przedpolu” w dniu 22 października 2024, nadal nie rozwiązuje tematu – strona społeczna oczekuje od rządu informacji dotyczących transformacji polskiej elektroenergetyki w najbliższych latach.
Spełnienie oczekiwań Unii Europejskie w zakresie ograniczenia wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwa kopalne, nazywane dążeniem do ”zmniejszenia efektu cieplarnianego” lub „neutralności klimatycznej”, a także całkowite odrzucanie rozwiązań poprzedniej władzy wykonawczej w Polsce, bez wypracowania i ogłoszenia swojego pomysłu na polską elektroenergetykę, powoduje pozostawianie tego tematu, „jako problemu do rozwiązania” właścicielom grup energetycznych. Problem w tym, że nie mają one narzędzi, by go rozwiązać.
Jednym z najważniejszych zagadnień jest przyjęcie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nierealnych założeń przy opracowywaniu Krajowego Planu na rzecz energii i klimatu do roku 2030. Dodatkowymi minusami całej sytuacji są: brak ujawnienia danych opracowanych przez PSE dotyczących potrzeb systemu elektroenergetycznego w Polsce, opóźnianie aukcji w ramach Rynku Mocy Dodatkowej, przyjęcie rocznego zamiast 3-letniego systemu aukcji mocy dodatkowej.
Przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych zapewniają, że temat ma być omawiany podczas połączonego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej i Zespołu Trójstronnego ds. Węgla Brunatnego 27 listopada w Warszawie.
Mając świadomość, jak ważne może być działanie z pozycji ”siła argumentu”, a nie „argument siły”, nawiązaliśmy współpracę z ekspertami i autorytetami w dziedzinie energetyki. Chcemy, by pomogli w napisaniu ekspertyzy dotyczącej zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście planów, a nawet podjętych już decyzji (Dolna Odra, Rybnik) wyłączania jednostek węglowych klasy 200 MW. Wierzymy, że wskazanie, do może doprowadzić nieskoordynowane działanie w zakresie odstawienia mocy węglowych, jest w stanie opóźnić je w czasie do momentu zabezpieczenia polskiego systemu elektroenergetycznego.
Kolejny krok to wypracowanie wspólnych stanowisk w zarządach wojewódzkich FZZ, gdzie mamy swoich przedstawicieli. To dawałoby nam wsparcie w dalszych naszych działaniach. Jeszcze innym działaniem powinno być zmobilizowanie środowisk lokalnych i uświadomienie im, do czego doprowadzi „rewolucja zamiast ewolucji” w zakresie transformacji.
W spotkaniu Prezydium Rady Sekcji Elektrowni Na Węgiel Kamienny OZZZPRC uczestniczyli Przewodniczący OZZZPRC Krzysztof Kisielewski, Roman Michalski (elektrownia Dolna Odra) – wiceprzewodniczący FZZ, Tomasz Fuchs (elektrownia Łaziska), Jerzy Kuczyński (elektrownia Połaniec), Tomasz Wiercioch (elektrownia Opole), Mieczysław Koczy (elektrownia Rybnik), Wojciech Prusik (elektrownia Ostrołęka) oraz Anna Wesołowska (elektrownia Kozienice).