Magazyn Zmiany, luty/05
Firma KPMG, która doradza ws. NABE, pokazała przedstawicielom strony społecznej prezentację dotyczącą harmonogramu wydzielenia aktywów węglowych. Wynika z niego, że umowa społeczna dla branży ma zostać podpisana do 30 czerwca, a proces powstawania Agencji zakończyć 31 grudnia.
Spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia podzespołu zespołu ds. prawa pracy, z inicjatywy pracodawców.
Jakie wnioski płyną z prezentacji? -To potwierdzenie złożeń, które wcześniej przedstawiał rząd. NABE ma być holdingiem. Skarb państwa nabędzie aktywa od każdej z Grup i wniesie je aportem do GIEK. Jeżeli ten scenariusz z przyczyn formalno-prawnych się nie powiedzie, alternatywny zakłada najpierw zakup przez skarb państwa GIEK, a później przejęcie przez GIEK warunkowo aktywów – komentuje Krzysztof Kisielewski, przewodniczący OZZZPRC.
Przedstawiciele strony społecznej podkreślają, że mimo nacisków ze strony pracodawców, nie podpiszą umowy prekonsolidacyjnej przed podpisaniem umowy społecznej. – Zgodnie z naszymi decyzjami, umowa na tzw. przedpolu będzie załącznikiem nr 1 do głównej umowy – podkreśla Krzysztof Kisielewski.
Szef OZZZPRC dodaje, że wciąż nie ma oficjalnej decyzji rządu ws. powstania NABE. W mediach pojawił się jedynie komunikat dotyczący przyjęcia programu transformacji polskiej energetyki przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który został powołany zaledwie kilka tygodni temu.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. -Podczas spotkań roboczych udało się umówić dużą część zagadnień związanych z prawem pracy. Na to, co nie zostało uzgodnione, nie ma oczywiście naszej milczącej zgody. Wszystkie tematy muszą zostać zrewidowane w najbliższym czasie. Przyjmujemy, że do tego czasu obowiązują zapisy z projektu, który złożyliśmy 31 sierpnia – wyjaśnia Krzysztof Kisielewski.
Zespół plenarny ma obradować na początku kwietnia.