Magazyn Zmiany, październik/08
Nie tylko energetycy wzywają rząd do natychmiastowych rozmów. Zaostrza się sytuacja w kopalni Bełchatów oraz innych zakładach należących do PGE; Niepewni przyszłości są górnicy z Turowa oraz Zespołu Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin, który do 2030 ma pozbyć się aktywów węglowych.
“W związku z uchylaniem się od rokowań zbiorowych i nieprzystąpienia do dnia dzisiejszego do przez zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. do rokowań wielozakładowego sporu zbiorowego, co powoduje brak możliwości dojścia do porozumienia w przedmiocie spełnienia słusznych żądań zabezpieczenia praw i interesów pracowników (…) Komitet Protestacyjno-Strajkowy podjął decyzję o rozpoczęciu procedury przeprowadzenia referendum strajkowego z dniem 3.11.2020” – napisali związkowcy do pracowników zatrudnionych w państwowej spółce.
Organizacje związkowe działające w kopalni Bełchatów domagają się rozmów z szefami PGE oraz politykami odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki energetycznej państwa. Są oburzeni, że ogłoszona przez PGE zielona strategia nie była z nimi w żaden sposób konsultowana – rozmowę ze związkowcami zaplanowano….kilka dni po rozmowie z dziennikarzami. Zapowiedziane przez koncern odejście od energetyki węglowej oraz wciąż odwlekana w czasie, ostateczna deklaracja ws. budowy kopalni odkrywkowej Złoczew budzą wśród pracowników ogromne emocje.
Tymczasem zarząd spółki odpiera zarzuty i mówi, że wszystkie ruchy są od dawna konsultowane ze stroną społeczną.
Rozpoczęcie procedury przeprowadzania referendum strajkowego zaplanowane jest na 3 listopada. Zgodnie z komunikatem komitetu, referendum przeprowadzać będzie Międzyzwiązkowy Zespół Protestacyjno-Strajkowy lub Organizacje Związkowe będące w przedmiotowym wielozakładowym sporze zbiorowym.