Magazyn Zmiany, listopad/11
Opinia Priita Pikamae – rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni węgla brunatnego Turów zostanie opublikowana 3 lutego 2022 roku – poinformował pracownik biura prasowego TSUE.
Opinia to swoisty wstęp do wyroku – Trybunał może, ale nie musi się z nią zgodzić.
Przypomnijmy – w lutym tego roku Czesi skierowali do TSUE skargę przeciw Polsce ws.. rozbudowy kopalni. Praga domagała się wstrzymania wydobycia do czasu wyjaśnienia sprawy, swe roszczenia argumentując m.in . faktem utrudnionego dostępu do wody, który – po rozbudowie – mogliby mieć mieszkańcy przygranicza. Czescy urzędnicy pisali też o hałasie i pyle wytwarzanym w trakcie wydobycia.
Polska nie zgodziła się na wdrożenie środków tymczasowych; we wrześniu wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, postanowieniem nałożyła na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niezaprzestanie eksploatacji węgla; rozprawa odbyła się dwa miesiące później. “Obecny wówczas w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska RP Piotr Dziadzio w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że argumenty strony polskiej są przekonujące, a twierdzenia strony czeskiej o braku wody wynikającym z eksploatacji złóż węgla w Turowie “są bezzasadne”. “Mamy szereg analiz, szereg badań, które (…) jednoznacznie wskazują, że te argumenty te są zbyt wyprzedzające stan faktyczny” podkreślił” – czytamy w relacji Polskiej Agencji Prasowej. Kontrargumenty wysuwała strona czeska przekonując, że również ma stosowne ekspertyzy dowodzące zgubnego wpływu kopalni na środowisko.