Magazyn Zmiany, czerwiec/02
“Skandaliczny udział w wyreżyserowanym przez siebie teatrze” – m.in. takimi słowami przedstawiciele reprezentatywnych central związkowych komentują podpisane w Stalowej Woli porozumienie między rządem a Solidarnością. Przypomnijmy – chodzi o zniesienie zapisu o wygasającym charakterze emerytur pomostowych.
“Najważniejsi są pracownicy, to oczywiste, ale nie możemy przymykać oczu na sposób, w jaki do tego “porozumienia” doszło. Po raz kolejny rządzący pokazali, że za nic mają dialog społeczny i nie szanują prawa. Premier podpisuje porozumienie z organizacją – ale tylko jedną z wielu, łamiąc tym samym ustawę o RDS, która jest konstytucją dialogu społecznego w Polsce. Konstytucji się nie łamie” – mówił lider OZZZPRC Krzysztof Kisielewski, przypominając, że przepisy mówią m.in. o równym traktowaniu partnerów społecznych.
„Podpisane w Stalowej Woli porozumienie pomiędzy rządem a „Solidarnością” budzi mieszane odczucia. Z jednej strony, to zawsze lepsze niż nic. Z drugiej jednak, niesmak budzi styl, proces dojścia do ustaleń, a i sam ich efekt wydaje się daleki od oczekiwań. Przede wszystkim jednak porozumienie nie obejmuje spraw, na które od wielu lat czekają pracownicy. Pół roku rozmów, a wszystko wskazuje, że góra urodziła mysz. Co więcej, brak OPZZ przy stole negocjacyjnym spowodował, że zmarnowaliśmy szanse na korzystne rozwiązania” – napisał z kolei w oświadczeniu kierujący OPZZ Piotr Ostrowski.
Szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias w oświadczeniu napisała, że „dalsze trwanie w iluzji nie ma sensu – to paraliżuje nasz potencjał wywierania wpływu. Powiedzmy to sobie wprost: Rząd RP pod przywództwem Pana Mateusza Morawieckiego za nic ma dialog w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (…). Nie będę atakować liderów NZZZ “Solidarność”. Oteeranie kolejnej przestrzeni polaryzacji nie przyniesie naszym Członkom żadnych korzyści. To jest zresztą symbol różnicy między nami – my nie aspirujemy do bycia częścią wojenki polsko-polskiej, albowiem nie tak postrzegamy rolę centrali związkowej. BYłoby jednak warto, gdyby Członkowie “Solidarności” mieli świadomość, że działając razem mogliśmy osiągnąć dużo więcej”
Jakie są najważniejsze zmiany w proponowanym projekcie? Wylicza mec. Paweł Jurałowicz:
najważniejszą zmianą w ustawie o emeryturach pomostowych jest uchylenie pkt 5 w art. 4. Uchylona zostanie przesłanka konieczności wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1999 r., co oznacza uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych!
Istotne i pożądane z punktu widzenia pracownika i funkcjonariusza związkowego wprowadza art.2 projektu ustawy.
W art. 477 (2) § 2. kpc wprowadzono zmianę, że uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, a obecnie przepis brzmi, że sąd na wniosek pracownika może nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Dodaje się przepis art. 755 (2) kpc – dla pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę, sąd udziela zabezpieczenia przez nakazanie pracodawcy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia ma być tylko uprawdopodobnienie roszczenia.