Magazyn Zmiany, grudzień/13
Ubiegły rok cechował się zawirowaniami w branży koksowniczej oraz niekorzystną relacją ceny węgla do ceny koksu. Mimo tego minione 12 miesięcy były dobre dla pracowników JSW KOKS S.A. pod względem prowadzonej w spółce polityki płacowej. Pomimo złych prognoz dla branży hutniczo-koksowniczej, wchodzimy z optymizmem w 2024 rok i życzymy sobie równie udanego roku, jak poprzedni – mówią jednogłośnie Dariusz Salamon z Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz Bogdan Kowalski z Koksowni w Radlinie.
W AMP S.A. Oddział w Zdzieszowicach rok 2023 rozpoczął się podpisaniem porozumienia płacowego, kończącego krótkie, jak na warunki w AMP, negocjacje płacowe. Wynik negocjacji został przez załogę przyjęty pozytywnie. Z ważnych dla pracowników spraw, udało się po kilkunastomiesięcznej batalii wprowadzić – w zamian za posiłki profilaktyczne – karty profilaktyczne i karty lunch pass do realizacji w sklepach spożywczych i restauracjach. Rok 2023 skończył się, niestety, kolejną trudną sytuacją w branży, co skutkować może dalszą redukcją zatrudnienia – podsumowuje Małgorzata Pandel z Koksowni Zdzieszowice.
W Polskiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o., oddział Zakład Gazowniczy w Zabrzu, nastroje na koniec roku kalendarzowego były optymistyczne – relacjonuje Marcin Gala. Jak dodaje, po kolejnym sporze zbiorowym z pracodawcą (w roku ubiegłym była taka sama sytuacja), udało wynegocjować się satysfakcjonujące podwyżki dla pracowników spółki oraz porozumienie o świadczeniu świątecznym. Kolejnym ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia ze stroną społeczną na temat Gwarancji Pracowniczych po przejęciu Polskiej Spółki Gazownictwa przez Grupę Kapitałowa ORLEN, co uspokoiło pracowników. Można dodać, że wszelkie spekulacje na tematy braku wsparcia przez GK Orlen nie sprawdziły się, gdyż stan zatrudnienia został utrzymany, a wszelakie inwestycje zostały zrealizowane zgodnie z wytyczonym przez zarząd spółki planem.
Stanisław Brych dodaje, że rok 2023 w branży gazowniczej GK Orlen był rokiem małej stabilizacji. Po wchłonięciu przez Orlen GK PGNiG zostało jeszcze w 2022 roku zwarte porozumienie ze stroną społeczną, gwarantujące, że w dwuletnim okresie nie będzie zmiany stanowisk i angaży, a przez 4 lata nie będzie redukcji zatrudnienia. Przy, co trzeba zaznaczyć, ugodowej postawie pracodawcy, udało się także utrzymać układy zbiorowe, co jest głównym sukcesem strony społecznej przy tak generalnych zmianach, które zaszły w całej branży paliwowo-energetycznej z powodu koncentracji jej największych spółek w jeden koncern. Strona związkowa w tym czasie skupiła się na działaniach zmierzających do likwidacji skutków inflacji, czyli utrzymaniu realnej wartości płac. Jednym z większych w 2023 roku problemów branży była demografia. Tak jak w wielu innych branżach, zauważalny jest brak nowych pracowników przy jednocześnie szybko rosnącej średniej wieku załogi – dodaje Stanisław Brych.
Z sytuacji finansowej zadowoleni są także pracownicy z Grupy Ożarów – przekazał nam Jerzy Heba z Niezależnego Samorządnego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Grupa Ożarów S.A. w Karsach.