Magazyn Zmiany. luty/06
W Pałacu Prezydenckim obradowała Rada Dialogu Społecznego. Wśród zaproszonych gości był przewodniczący OZZZPRC Krzysztof Kisielewski. Jak mówi, tematem przewodnim posiedzenie był jubileusz 10-lecia powołania RDS, która działa od października 2015 roku.
W czasie posiedzenia prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że choć na forum RDS ścierały się różne opinie i postulaty dotyczące kluczowych kwestii, to istotą jej funkcjonowania jest dążenie do kompromisu. „Choć nie zawsze udaje się go osiągnąć, najważniejsze jest nieustanne podejmowanie prób jego wypracowania” – dodał. Wskazał, że Rada pełni rolę przestrzeni do spotkań i dyskusji.
Prezydent zwrócił uwagę, że nawet jeśli porozumienie nie zostaje zawarte, to decydenci otrzymują jasny sygnał o stanowisku partnerów społecznych. Jednocześnie organizacje reprezentujące pracowników i pracodawców mogą omówić proponowane rozwiązania oraz zgłaszać własne sugestie i inicjatywy.
Rada Dialogu Społecznego (RDS) to instytucja, która miała stanowić nowe otwarcie w relacjach pomiędzy rządem, pracodawcami i pracownikami. W odróżnieniu od swojej poprzedniczki – Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych – posiada inne uprawnienia oraz jasno określone cele, których realizacja ma przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Cele Rady Dialogu Społecznego
Główne zadania RDS koncentrują się na zapewnieniu warunków sprzyjających rozwojowi gospodarczemu oraz wzmacnianiu konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także na celu:
- wdrażanie zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia,
- poprawę jakości opracowywania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych,
- budowanie społecznego porozumienia poprzez transparentny i regularny dialog między stroną rządową a organizacjami pracowników i pracodawców,
- wspieranie dialogu społecznego na poziomie samorządów.
RDS a legislacja
Rada ma również przypisane szczególne zadania wynikające z kilku kluczowych ustaw, m.in.:
- ustawy o emeryturach i rentach – uzgadnianie wskaźnika waloryzacji,
- ustawy o wynagrodzeniach w sferze budżetowej – określanie wysokości wzrostu płac,
- ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – negocjowanie jego wysokości na kolejny rok,
- ustawy o świadczeniach rodzinnych – ustalanie poziomu zasiłków rodzinnych,
- ustawy o pomocy społecznej – weryfikacja kryteriów dochodowych w kontekście minimum egzystencji.
Prace nad poszczególnymi aktami prawnymi w Radzie odbywają się według ściśle określonych harmonogramów i są prowadzone w trybie konsultacji bądź negocjacji.