Magazyn Zmiany, marzec, tekst nr 6
O tym, że od 1 stycznia obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o związkach zawodowych przypominać pewnie nie trzeba. – Ale warto mówić o tym, że zostało coraz mniej czasu na dokonanie zmian w statutach związkach zawodowych – podkreśla nasza ekspertka Anna Łabudź-Nowicka z kancelarii Radców Prawnych Jurałowicz, Hermann i Wspólnicy Sp.k.
Co trzeba zmienić
Z art. 18 ustawy zmieniającej ustawę o związkach zawodowych wynika, że po pierwsze na związki zawodowe muszą dostosować swoje statuty do zmian, a po drugie – że termin na dokonanie tych zmian upływa 30 czerwca 2019 roku.
Statuty powinny być dostosowane do zmian wynikających ze znowelizowanej ustawy. – Głównie zatem chodzi o kwestie związane z rozszerzeniem prawa koalicji, czyli możliwością wstępowania do związku nie tylko pracowników, ale także osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wolontariuszy, stażystów, gdyż wszystkie statuty traktują o zasadach nabywania, utraty członkostwa, czy kręgu osób, które mogą przystępować do związku – wyjaśnia Anna Łabudź-Nowicka.
W przypadku jednak, gdyby w zapisach statutowych były też inne zagadnienia, które uległy zmianie – np. termin wyrażenia zgody przez zarząd związku w przedmiocie zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę członkowi zarządu, to o nich również należy pamiętać, dokonując stosownych zmian.
– Należy mieć także na uwadze, że dokonując zmian w statutach w zakresie prawa koalicji, konieczne będzie rzetelne przeczytanie wszystkich postanowień statutu i dokonanie odpowiednich zmian w tych postanowieniach, które np. posługują się wyłącznie pojęciami pracownik, pracodawca, zakład pracy. Skoro bowiem do związku przystępować będą mogły osoby inne niż pracownicy, konieczne jest posługiwanie się w statucie takimi pojęciami takimi jak: członek związku, osoba wykonująca pracę zarobkową, ale już nie tylko pracownik – dodaje Anna Łabudź-Nowicka.
30 dni na zgłoszenie zmian w statucie
Oprócz konieczności dostosowania statutów, znowelizowana ustawa wprowadza termin, w którym związek zawodowy musi zawiadomić sąd o zmianie statutu – jest to 30 dni od dnia podjęcia uchwały w tym zakresie.
– Proszę tez pamiętać, że bardzo często zdarza się, że konsekwencją dokonywanych w statutach zmian w zakresie prawa koalicji jest także zmiana celu związku, bo tam pojawiają się przede wszystkim takie pojęcia jak “ochrona pracowników”, “zabezpieczenia potrzeb materialnych i socjalnych pracowników” itp., które to pojęcia powinny być zmienione. Co ważne – jeśli podjęta zostanie uchwała w przedmiocie zmiany celu, konieczne jest potem wpisanie tego zamienionego celu w odpowiedniej rubryce formularza składanego do Krajowego Rejestru Sądowego – wyjaśnia nasza ekspertka.
A jeżeli już mówimy o obowiązkach związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym, to zgodnie ze zmianami innej ustawy, tj. ustawy o KRS, każdy podmiot wpisany do KRS – czyli także związek zawodowy – ma obowiązek przedłożenia do sądu oświadczeń członków zarządu o ich adresie do doręczeń. Każdorazowo zatem teraz przy dokonywaniu zmian statutu i składaniu wniosków o ich rejestrację do KRS, należałoby przedmiotowe oświadczenia załączyć (o ile oczywiście wcześniej już nie zostały do sądu złożone). Termin ostateczny złożenia tych oświadczeń mija 15.09.2019 r.
fot. pixabay.com