Magazyn zmiany, marzec, tekst nr 8
Gdy uchylano tą ustawę, gospodarka – przez globalny kryzys – miała się kiepsko. Dziś po kryzysie ani śladu – mówi się wręcz o wyjątkowej koniunkturze – a ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń jak nie było, tak nie ma. Chcemy to zmienić!
– Domagamy się, by przepisy znów jasno mówiły o tym, że pracodawcy mają obowiązek prowadzenia negocjacji dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Uruchomienie tej inicjatywy i przywrócenie ustawy jest jednym z naszych programowych działań – wyjaśnia Krzysztof Kisielewski, przewodniczący OZZZPRC
Dlaczego ustawa zniknęła
Ustawa z grudnia 1994 r. precyzowała mechanizm negocjacji w sprawie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców na poziomie Komisji Trójstronnej, a także na płaszczyźnie przedsiębiorstw. Gdy jednak nadszedł kryzys, uchylono ją – w ramach realizacji Pakietu Działań Antykryzysowych mających łagodzić negatywne skutki dekoniunktury.
Założenie było proste – po uchyleniu ustawy wysokość przyrostu wynagrodzeń miały ustalać strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, czyli organizacje związkowe oraz pracodawca. Tak się jednak często nie dzieje.
Spada zdolność nabywcza
– Pracodawcy wykorzystują sytuację i zwodzą pracowników, czasem w nieskończoność przeciągają rozmowy, albo mówią, że skoro nie istnieją żadne zapisy zmuszające ich do zawarcia porozumienia w terminie, to tego porozumienia być nie musi. Ma to realne przełożenie na wzrost wynagrodzeń pracowniczych u przedsiębiorców, a właściwie często – ich brak. Tymczasem ceny idą w górę, ciągnąc w dół zdolność nabywczą pieniądza. Bez wzrostu płac realnie zarabiamy więc coraz mniej , dlatego konieczne jest ustawowe zobowiązanie pracodawców do podjęcia i prowadzenia negocjacji na szczeblu danego przedsiębiorstwa – dodaje Krzysztof Kisielewski.
OZZZPRC przygotowało już projekt ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Zostanie on przekazany do Forum Związków Zawodowych, które jest stroną Rady Dialogu Społecznego i posiada prawo do występowania z wnioskami o wydanie lub zmiany ustawy w zakresie spraw objętych działaniem związku zawodowego – będziemy zabiegać o skorzystanie z tej „furtki” . Dokument narzuca na pracodawców m.in. obowiązek rozliczania się z funduszu płac. – To nie jest żadna czarodziejska księga, tylko czysta matematyka. Chcemy, by te rozliczenia znów ujrzały światło dzienne i były transparentne – dodaje przewodniczący OZZZPRC.
fot. pixabay.com