Magazyn Zmiany, kwiecień, tekst nr 7
Jest przełom w sprawie utworzenia wspólnej reprezentacji pracodawców branży energetycznej. Cztery energetyczne Grupy kapitałowe – TAURON PE, ENERGA, PGE oraz ENEA zdecydowały, że do końca czerwca powołają federację, która będzie mogła prowadzić rokowania nad nowym Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
Przypomnijmy – był to główny postulat powołanego w lutym we Wrocławiu komitetu protestacyjno-strajkowego, w skład którego weszło aż pięciu przedstawicieli OZZZPRC – przewodniczący Krzysztof Kisielewski oraz szefowie sekcji energetycznych zrzeszenia: Piotr Serafin, Zbigniew Dykowski, Paweł Swoboda i Bogdan Tokarski.
ZOBACZ KONIECZNIE: Komentarze po powstaniu komitetu protestacyjnego
Ostatnie posiedzenie komitetu zorganizowano 24 kwietnia. – Cieszy nas postawa zarządów grup energetycznych i z niecierpliwością czekamy na powołanie związku pracodawców. Nie będziemy jednak czekać na nie bezczynnie – stąd ustalony przez nas program działań na najbliższe kilka tygodni, który obejmuje m.in. przygotowania central związkowych do przyszłych rokowań nad PUZP – mówi Krzysztof Kisielewski.
Zdaniem komitetu prace nad przyszłym układem zbiorowym powinny być prowadzone pod patronatem Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej i pod nadzorem Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
– Postanowiliśmy, że nie zawieszamy naszej działalności. Gdy federacja pracodawców zostanie zarejestrowana, a rokowania się rozpoczną, komitet – w zależności od woli central związkowych – przekształci się we wspólną reprezentację związkową lub działające wspólnie poszczególne organizacje związkowe, z możliwością ponownej zmiany w komitet protestacyjno strajkowy – dodaje Krzysztof Kisielewski. Głównym celem pozostaje zawarcie PUZP, który powinien być jeden dla całej branży energetycznej i uniwersalny – nie ograniczony wyłącznie do „państwowych” grup energetycznych, ale obejmujący także przedsiębiorstwa energetyczne „prywatne” czy prowadzone przez „kapitał zagraniczny”. Członkowie komitetu podkreślają ponadto, że centrale związkowe powinny ostrożnie formułować postulaty co do treści przyszłego układu zbiorowego – wstępne założenia poczynione przez zespół ds standardów w energetyce (działający przy TZ ds BE) jest na start dobrym fundamentem.
Kolejne spotkanie komitetu zaplanowano na 11 i 12 czerwca.