Magazyn Zmiany, styczeń/04
Roman Michalski, wiceprzewodniczący Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego, członek Prezydium Zarządu Forum Związków Zawodowych, sekretarz Rady Dialogu Społecznego.
W minionych kilkunastu miesiącach jedną z ważniejszych rzeczy była nowelizacja ustawy o RDS – wielu działaczy Zrzeszenia pracuje w Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego i boryka się z różnymi problemami; niejednokrotnie mieli problem z finansowaniem wyjazdów do województw. Jako przedstawiciel Forum zaproponowałem, by dostawali zwroty delegacji i to się udało wywalczyć, podobnie jak składki afiliacyjne, czyli zwrot kosztów składek członkowskich na organizacje międzynarodowe dla reprezentatywnych central związkowych. Pracodawcy i rolnicy takie zwroty mieli, a związki zawodowe – nie. Strona rządowa mocno oponowała, ale ostatecznie udało się i zapis o zwrotach się pojawił – co prawda nie w ustawie o RDS, ale w ustawie o zz. Było o co walczyć – dla Forum jest to 100-120 tys. zł rocznie – w zależności od liczby członków i kursu Euro.
Dużym sukcesem było też odblokowanie listy mediatorów przy ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. Dzięki inicjatywie Forum doszło do podpisania rozporządzenia partnerów społecznych i mogliśmy wskazać naszego przedstawiciela. Jest nim Dariusz Salamon, szef Sekcji Koksowniczo-Chemicznej w OZZZPRC.
W tamtym roku FZZ przewodziło Radzie Dialogu Społecznego. Ja – jako sekretarz z ramienia Forum – byłem tzw. pierwszym sekretarzem, przewodziłem wszystkim sekretarzom, koordynowałem działania dialogu społecznego w Polsce. Czas był niełatwy, bo działo się wiele – by wspomnieć choćby protesty w oświacie, ale dzięki wzmożonym działaniom udało się wypromować działalności i markę Forum.
Od 2019 roku Forum przewodniczy zespołowi ds. ubezpieczeń społecznych. Człowiekiem, który kieruje pracami zespołu jest Waldemar Lutkowski, wiceprzewodniczący OZZZPRC. To ważne, bo zespół jest idealnym miejscem, by walczyć chociażby o emerytury pomostowe. Nasi członkowie podnoszą słuszne argumenty, że ustawa nie powinna mieć charakteru wygaszającego. Przez cztery lata mamy przewodnictwo w tym zespole – emerytury pomostowe będą jednym z tematów, o który zamierzamy walczyć.
Ważny był też zespół prawa pracy, w którym z naszej rekomendacji jako stały przedstawiciel zasiadł mecenas Paweł Jurałowicz od lat współpracujący z OZZZPRC. Mamy też przedstawicieli w innych zespołach – Ania Wesołowska jest w podzespole ds. reformy rynku pracy, Krzysztof Kisielewski jest stałym członkiem w zespole ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, ja jestem w zespole ds. międzynarodowych i w grupie roboczej ds. europejskiego dialogu społecznego. Oprócz działaczy do zespołów i grup udało się też wprowadzić przedstawicieli świata nauki – m.in. prof. Juliana Auleytnera , który był doradcą prezydenta Kwaśniewskiego ds. polityki społecznej i który – jako reprezentant Forum – pracuje w zespole ds. budżetu i wynagrodzeń.
Wszystkie te przyczółki – jako OZZZPRC – mamy zajęte. Trampolina przygotowana, teraz musimy położyć na niej swoje racje, argumenty i próbować – za pośrednictwem naszych przedstawicieli – załatwiać ważne dla nas sprawy.
Ważnym polem naszej związkowej działalności są zespoły branżowe, które działają niezależnie od RDS. Takim zespołem jest choćby zespół ds. energetyki czy zespół ds. przemysłu chemicznego. To tam właśnie powinno się lobbować za naszymi sprawami i mówić o problemach w poszczególnych gałęziach przemysłu, to właśnie tam swoje zaangażowanie i determinacje powinny skupiać przedstawiciele sekcji branżowych OZZZPRC.