Magazyn Zmiany, grudzień/07
Wzorem poprzednich lat, łamy grudniowych Zmian oddajemy w ręce włodarzy wszystkich Sekcji – czas na podsumowanie roku. Jak ostatnich 12 miesięcy wyglądało z perspektywy pracowników Elektrociepłowni i Ciepłowni? O tym Kazimierz Żertka – sekretarz Sekcji ECiC.
W roku 2022 Sekcja ECiC OZZZPRC spotykała się trzy razy, w Bukowinie Tatrzańskiej, Pułtusku i we Wrocławiu.
Podczas posiedzenia w Pułtusku wybrano nowe władze Sekcji ECiC OZZZPRC. Nowym Przewodniczącym został Dariusz Piecyk, wiceprzewodniczącymi – Roman Czerniawski i Jacek Draczyński, skarbnikiem Mieczysław Łyczko, a sekretarzem Kazimierz Żertka.
Podczas spotkania we Wrocławiu przeprowadzono szkolenie z udziałem prawnika poświęcone procedowanym zmianom w Kodeksie Pracy oraz w Ustawie o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych.
Rok był bardzo trudny, pogłębiająca się inflacja i niepewność jutra powodowała niepokoje społeczne i determinowała pracę związkową. Dodatkowo jeden z naszych zakładów – Energetyka Cieszyńska – stanęła w obliczu upadłości. Dzięki pracy wielu ludzi, w tym posła Przemysława Koperskiego oraz członkom prezydium Zrzeszenia udało się doprowadzić do przejęcia podupadającej elektrociepłowni przez Tauron Ciepło.
Warto w tym miejscu podkreślić, że postępująca i nieuchronna transformacja energetyczna Polski bez udziału strony społecznej i bez zrozumienia problemów przez rząd RP dla obaw pracowników, nie ma po prostu szans na powodzenie. Jako pracownicy jesteśmy częścią bardzo wrażliwej dla całej gospodarki infrastruktury i wciąż jesteśmy otwarci na dialog, oczekujemy jednak z drugiej strony partnera, ale przede wszystkim fachowca. Nie potrzeba energetycznego wizjonerstwa roztaczającego przed energetyką polską przyszłość, która emanuje potęgą gospodarczą. Potrzebujemy stabilizacji zatrudnienia i perspektyw dalszego rozwoju, pewności i bezpieczeństwa pracy na urządzeniach energetycznych. Potrzebujemy przywrócenia dla firm energetycznych pozycji atrakcyjnego pracodawcy z płacami adekwatnymi do odpowiedzialności za pracę na infrastrukturze krytycznej, kluczowej dla społeczeństwa i gospodarki narodowej. W tym wszystkim, niestety, spółki ciepłownicze są w bardzo trudnej sytuacji, często “pod kreską”, ze względu na rosnące koszty wytwarzania energii. Obserwujemy sytuacje, w których odbija się to na warunkach zatrudnienia – firmy, tnąc koszty, oszczędzają nawet na pracownikach.
Podsumowując, energetyka Polska jest branżą chyba najbardziej wyniszczoną przez kolejne procesy: konsolidacji, centralizacji, reorganizacji – i to wszystko pod dyktando polityków, traktujących branżę energetyczna jak poletko doświadczalne dla dowolnych, doraźnych koncepcji podporządkowanym korzyściom wyborczym. Jako pracownicy związani z ciepłownictwem utożsamiamy się z obawami odbiorców ciepła i jesteśmy głęboko zaniepokojeni polityką rządu RP w tym zakresie, obawiamy się daleko idących zmian polityki energetycznej i w konsekwencji niewydolności systemu ciepłowniczego. Następstwem być może będzie załamanie finansowe tego rynku, jak również drożyzna drenująca kieszenie odbiorców. To może być punkt zwrotny, bo za transformację polskiego ciepłownictwa zapłacą odbiorcy.