Magazyn Zmiany, czerwiec/05
W czerwcu w Karpaczu obradował zarząd Forum Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego z udziałem naszych przedstawicieli – Mariusza Zarzyckiego i Krzysztofa Kisielewskiego, który przewodniczy gremium.
-Podsumowaliśmy pierwsze półrocze 2024 roku. Jedną z ważniejszych inicjatyw było poparcie społecznego postulatu pielęgniarek, które od kwietnia domagają się wyrównania płac w swojej branży. Sprawą zainteresowaliśmy zarówno Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego, która działa lokalnie, jak i centralę FZZ – by na poziomie krajowym poparła ten projekt – relacjonuje Krzysztof Kisielewski.
-Przedstawiciele dolnośląskiego WRDS-u głosują – w drodze obiegowej – nad wsparciem postulatów, podobnie jest w kilku innych województwach. To ważne, że my – jako przedstawiciele strony społecznej – współdziałamy z lokalnymi przedstawicielami pracodawców i samorządu – dodaje Krzysztof Kisielewski.
“Aktualnie, według różnych źródeł, na terenie całej Polski toczy się kilkanaście tysięcy spraw sądowych wytoczonych pracodawcom przez pielęgniarki i położne, przy czym roszczenia z jednej strony dotyczą uznania kwalifikacji posiadanych tj. tytułu magistra pielęgniarstwa / położnictwa oraz specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa / położnictwa, z drugiej zaś strony roszczenia te dotyczą zasądzenia na rzecz pielęgniarek i położnych, nielegitymujących się tytułem magistra lub tytułem specjalisty wyrównania wynagrodzenia, gdyż zakresy obowiązków osób wykonujących zawód pielęgniarki /położnej w wielu przypadkach są tożsame, a co za tym idzie, według strony występującej z roszczeniem, powinna być jednakowo wynagradzana w związku z zasadą wynikającą z art. 183c kodeksu pracy. W związku z powyższym Prezydium Regionu Dolnośląskiego FZZ popiera działania zmierzające do pilnego spłaszczenia różnic płacowych pomiędzy grupami zawodowymi podkreślając konieczność ustalenia regulacji dotyczących opisu kompetencji na poszczególnych stanowiskach” – napisali w uchwale przedstawiciele prezydium regionu dolnośląskiego FZZ, uzasadniając konieczność wsparcia pielęgniarek.
Zmiany personalne w Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy
W czasie posiedzenia rekomendowano także przewodniczącego ZZPKMwRP MPK Wrocław Waldemara Węgłowskiego do Rady Rynku Pracy Województwa Dolnośląskiego. – Rozmawialiśmy też o wakatach w wielu branżach. Z brakiem ludzi do pracy od miesięcy boryka się m.in. policja, która szuka około 1200 osób. Mamy do czynienia z dwoma przeciwstawnymi trendami – z jednej strony mówi się o tym, że automatyzacja i AI powodują zamykanie wielu stanowisk pracy, z drugiej – pojawiają się informacje o ogromnych niedoborach – mówi Krzysztof Kisielewski.
Przedstawiciele dolnośląskiego FZZ mają pomysł, by – przy pomocy powiatowych urzędów pracy – stworzyć platformę, za pośrednictwem której pracodawcy mogliby informować, kogo i w jakiej perspektywie czasowej będą szukać, a pracownicy – znajdować interesujące ich oferty.