Magazyn Zmiany, wrzesień/09
Związkowcy piszą z prośbą o interwencję do premiera oraz trzech podległych mu ministerstw. – Wnioskujemy o pilne spotkanie i omówienie najważniejszych kwestii. Informacje przekazywane przez naszych kolegów z różnych spółek energetycznych nie napawają optymizmem – mówią działacze.
13 września w siedzibie PGE w Warszawie zorganizowano spotkanie przedstawicieli strony społecznej Elektrowni Dolna Odra (EDO) z prezesem spółki. Przedstawione przez zarząd stanowisko rozwiało wszelkie nadzieje – według PGE, Elektrownia Dolna Odra przynosi straty, a planowane jest wdrożenie ustaw i programów dobrowolnych odejść pracowników. W praktyce oznacza to zamknięcie elektrowni.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu – pierwszy sygnał zrozumienia
Kolejne spotkanie odbyło się 17 września w Ministerstwie Środowiska i Klimatu. Tym razem przedstawiciele strony społecznej mieli okazję przedstawić problemy EDO oraz szerszy kontekst dotyczący innych elektrowni węglowych w kraju. Było to jedno z pierwszych spotkań, podczas którego uczestnicy odnieśli wrażenie, że ktoś rzeczywiście słucha i przejmuje się bezpieczeństwem energetycznym Polski.
Podsekretarz Stanu Miłosz Motyka, zapewnił, że konieczne jest pilne zorganizowanie spotkania z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) w celu omówienia problemów zgłoszonych podczas rozmów. Zwrócono uwagę, że trudności dotyczą nie tylko Elektrowni Dolna Odra, ale także większości elektrowni na węgiel kamienny w kraju.
Brak komunikacji między spółkami a organami właścicielskimi
Sytuacja w spółkach energetycznych, jak i podejmowane w nich decyzje, wywołały zdziwienie i niepokój wśród przedstawicieli ministerstwa. Z rozmów wynika, że komunikacja oraz przepływ informacji między spółkami a organami właścicielskimi praktycznie nie istnieją. Ten brak dialogu jest szczególnie alarmujący w kontekście strategicznego znaczenia energetyki węglowej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Co dalej?
Obecny kryzys w energetyce węglowej wymaga niezwłocznych działań ze strony rządu, spółek energetycznych oraz odpowiedzialnych za sektor instytucji – podkreślają związkowcy. Kluczowe jest wypracowanie wspólnego planu, który nie tylko uwzględni potrzeby pracowników i bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także pozwoli na skuteczne zarządzanie transformacją sektora energetycznego.