Magazyn Zmiany, grudzień/03
Związki zawodowe reprezentujące pracowników kompleksów górniczo-energetycznych w Bełchatowie (KWB Bełchatów, Elektrownia Bełchatów) i Turowie (KWB Turów, Elektrownia Turów) wystosowały apel do premiera Donalda Tuska o poparcie działań na rzecz budowy wielkoskalowej elektrowni jądrowej w regionie bełchatowskim. – To powinien być jeden z elementów sprawiedliwej transformacji energetycznej kraju, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski i stabilność gospodarczą naszego regionu – argumentują działacze.
Zdaniem Adama Blady, przewodniczącego Sekcji Górnictwa w OZZZPRC, budowa elektrowni jądrowej to jedna szansa, by Bełchatowów wciąż był energetycznym centrum kraju. – Nasze działania wynikają z troski o przyszłość regionu i miejsca pracy. Bełchatów powinien pozostać energetycznym centrum Polski na kolejne lata, a elektrownia jądrowa to klucz do stabilnego i zrównoważonego rozwoju – podkreśla.
Mocne argumenty za inwestycją
Związki zawodowe w apelu wymieniają szereg kluczowych argumentów przemawiających za realizacją inwestycji w Bełchatowie. Po pierwsze, region dysponuje rozbudowaną infrastrukturą energetyczną, umożliwiającą wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW. Wykorzystanie infrastruktury pozwoliłoby uniknąć ogromnych kosztów budowy nowych sieci przesyłowych w innej lokalizacji. – Grzechem niegospodarności byłoby niewykorzystanie tak wielkiego potencjału energetycznego – przekonuje Adam Blada.
Po drugie, Bełchatów posiada gotowe tereny inwestycyjne o powierzchni około 500 hektarów, uzbrojone w pełną infrastrukturę techniczną oraz zasoby wody chłodzącej. Ponadto jest możliwość wykorzystania istniejących bloków węglowych w technologii „Coal-to-Nuclear”, co znacząco zmniejszyłoby koszty budowy.
Związki zawodowe zwracają również uwagę na dobry rynek pracy. W kompleksie Bełchatów zatrudnionych jest około 13,5 tys. pracowników, w tym wysoko wykwalifikowana kadra inżynieryjno-techniczna. To, zdaniem działaczy, gwarantuje sprawne wdrożenie zaawansowanej technologicznie inwestycji.
Transformacja, ale z rozwagą
Jak podkreśla Adam Blada, transformacja energetyczna powinna przebiegać w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny: – Tylko w ten sposób zapewnimy stabilne dostawy energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo miejsc pracy. Chaotyczne zmiany mogłyby skutkować poważnymi problemami z produkcją wystarczającej ilości energii z nowych źródeł.
Związkowcy dodają, że energia elektryczna jest fundamentem każdej gospodarki, a jej konkurencyjna cena decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej kraju. Budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie to gwarancja stabilnych i niskoemisyjnych dostaw energii przez kolejne dekady.
Debaty i działania związków zawodowych
Przedstawiciele strony społecznej od dłuższego czasu intensywnie angażują się w działania na rzecz transformacji regionu. Wspólnie z samorządami, parlamentarzystami i przedstawicielami rządu organizują debaty i spotkania. Ostatnio przedstawiciele związków, wraz z lokalnymi władzami i ekspertami, uczestniczyli w debacie samorządowej w Radiu Łódź oraz w rozmowach o przyszłości energetyki jądrowej z posłem Parlamentu Europejskiego Dariuszem Jońskim.
Zdaniem związkowców, rosnące zainteresowanie transformacją energetyczną Bełchatowa zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym, daje nadzieję na podjęcie odpowiedzialnych decyzji. – Przyszłość regionu to nie tylko wyzwanie, ale i szansa. Liczymy, że rząd dostrzeże potencjał Bełchatowa i wykorzysta go w pełni – mówi Adam Blada.
Jasny przekaz do rządu
Apel związkowców jest jednoznaczny: transformacja energetyczna musi przebiegać z rozwagą i przy pełnym wykorzystaniu potencjału regionu bełchatowskiego. Bełchatów ma wszystko, czego potrzeba do realizacji takiego projektu – od infrastruktury, przez tereny inwestycyjne, po wykwalifikowaną kadrę.
– To kluczowy moment, by podjąć decyzje, które zapewnią przyszłość energetyczną kraju oraz bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców – podsumowuje przewodniczący Sekcji Górnictwa OZZZPRC.
Związki zawodowe liczą, że ich apel spotka się z pozytywną odpowiedzią i stanie się początkiem wielkiej zmiany na rzecz stabilnej, niskoemisyjnej energetyki w Polsce.