Magazyn Zmiany, styczeń/08
– Jednym z wyzwań na rok 2020 miała być walka o powrót ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Pierwszy krok już zrobiliśmy – 27 stycznia w Bełchatowie spotkaliśmy się z przedstawicielami FZZ, by omówić szczegóły lobbowania za przywróceniem tych ważnych dla nas przepisów – mówi przewodniczący Zrzeszenia Krzysztof Kisielewski.
Inicjatywa OZZZPRC zyskała wsparcie Forum. -Propozycja uszyta jest na miarę naszych wizji. Spotkanie zorganizowaliśmy po to, by przedyskutować wszystkie możliwe opcje i scenariusze – dodaje Krzysztof Kisielewski.
Zespół pracujący nad ustawą przedstawi projekt na najbliższym posiedzeniu prezydium Forum Związków Zawodowych – tam zapadną dalsze decyzje – m.in. w jaki sposób zainteresować ustawą rząd.
Przypomnijmy – ustawa o “negocjacyjnym systemie…” z grudnia 1994 r. precyzowała mechanizm negocjacji w sprawie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców na poziomie Komisji Trójstronnej, a także na płaszczyźnie przedsiębiorstw. Gdy jednak nadszedł kryzys, uchylono ją – w ramach realizacji Pakietu Działań Antykryzysowych mających łagodzić negatywne skutki dekoniunktury.
Po uchyleniu ustawy wysokość przyrostu wynagrodzeń miały ustalać strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, czyli organizacje związkowe oraz pracodawca. Tak się jednak często nie dzieje. – Pracodawcy wykorzystują sytuację i zwodzą pracowników, czasem w nieskończoność przeciągają rozmowy, albo mówią, że skoro nie istnieją żadne zapisy zmuszające ich do zawarcia porozumienia w terminie, to tego porozumienia być nie musi. Ma to realne przełożenie na wzrost wynagrodzeń pracowniczych u przedsiębiorców, a właściwie często – ich brak. Tymczasem ceny idą w górę, ciągnąc w dół zdolność nabywczą pieniądza. Bez wzrostu płac realnie zarabiamy więc coraz mniej , dlatego konieczne jest ustawowe zobowiązanie pracodawców do podjęcia i prowadzenia negocjacji na szczeblu danego przedsiębiorstwa – dodaje Krzysztof Kisielewski.