Magazyn Zmiany, sierpień/04
– Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wchodzi na ostatnią prostą, dobijamy do portu – mówił na czwartkowej konferencji (10 sierpnia) Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
10 sierpnia przedstawiciele spółek energetycznych (PGE, Tauron, Enea oraz Energa) podpisali w MAP dokumenty określające kluczowe warunki zbycia na rzecz Skarbu Państwa ich aktywów węglowych, które wejdą następnie do NABE. Agencja będzie się składać z istniejących elektrowni węglowych oraz kopalni węgla brunatnego. Agencja – jako podmiot w całości należący do Skarbu Państwa – będzie funkcjonować na bazie jednej ze spółek zależnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej – PGE GiEK (Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna). Obecnie w skład PGE GiEK wchodzą: elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Opolu i Rybniku oraz elektrownia Dolna Odra, a także dwie kopalnie węgla brunatnego: w Bełchatowie i w Turowie. PGE GiEK poszerzona zostanie o spółki zależne grup energetycznych: Enea, Tauron i Energa, które zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.
Krzysztof Kisielewski, przewodniczący OZZZPRC: Podpisanie dokumentów to bardzo duży krok i ogromny progres, natomiast dla nas – jako przedstawicieli strony społecznej – najistotniejsze jest sfinalizowanie całego procesu. Dopiero gdy powstanie NABE, uruchomiona zostanie umowa społeczna chroniąca pracowników. Ma to się stać wczesną jesienią – wtedy zaczniemy mówić o sukcesie, bo pakiet osłon zacznie działać
Zdaniem Jacka Sasina, nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych odciąży ich obecnych właścicieli i umożliwi im pozyskanie kapitału na inwestycje zero- i niskoemisyjne, takie jak elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, gazowe i jądrowe oraz zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej i ciepła, jak również rozwój systemu dystrybucji. Do tej pory fakt posiadania przez nie aktywów węglowych ograniczał ten proces.
NABE będzie największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, odpowiedzialnym za ok. 50 proc. produkcji energii elektrycznej i zatrudniającym ponad 25 tys. osób. Nie będzie inwestować w rozbudowę konwencjonalnych elektrowni, skupiając się na modernizacjach i remontach już istniejących.
Jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych, “nad transakcją utworzenia NABE pracował i pracuje szereg doradców Skarbu Państwa, Grup Energetycznych i spółek wytwórczych. W dniu 22 grudnia 2022 roku została zawarta umowa społeczna, która określa gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które w związku z transformacją energetyczną i utworzeniem NABE zostaną objęte zmianami.
Ministerstwo Aktywów Państwowych pozostaje w dialogu z Komisją Europejską w sprawie powstania NABE. Nadrzędnym celem prowadzonych rozmów jest zapewnienie o niewystępowaniu pomocy publicznej w związku z transakcją utworzenia holdingu.
“Najważniejszym celem utworzenia NABE jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski w okresie transformacji energetycznej, czyli do czasu wybudowania elektrowni jądrowych” – wyjaśniają pracownicy MAP w oficjalnym komunikacie.
– Utworzenie NABE pozwoli na przyspieszenie transformacji polskiej elektroenergetyki w kierunku źródeł zero- i niskoemisyjnych przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa energetycznego kraju. Proces powołania NABE jest bezprecedensowym i najbardziej kompleksowym przedsięwzięciem realizowanym w polskim sektorze elektroenergetycznym z uwagi na jego skalę i szeroką grupę podmiotów biorących w nim udział – mówił na konferencji minister Jacek Sasin.
źródło: MAP