Magazyn Zmiany, listopad/06
W podwrocławskich Siechnicach za ponad miliard zł powstaje nowoczesna elektrociepłownia, która zastąpi w 2024 roku jednostkę zasilaną węglem. Pod koniec listopada w “Czechnicy 2” należącej do wrocławskiej Kogeneracji (PGE), oddano do użytku kotłownię szczytowo-rezerwową.
Jak informuje dział prasowy Grupy PGE, nowo otwarta kotłownia to istotny etap w przygotowaniach do uruchomienia Czechnicy 2. “Rolą kotłów szczytowo – rezerwowych (KSR) jest praca w szczycie zapotrzebowania na ciepło, kiedy funkcjonowanie pracującego w podstawie bloku gazowo-parowego jest niewystarczające. Kotły wykorzystywane są również jako rezerwa w przypadku ewentualnych awarii podstawowych urządzeń produkcyjnych.”
Jak wyjaśniają pracownicy Kogeneracji, uruchomienie kotłowni wymagało wielu żmudnych przygotowań. Wszystkie elementy infrastruktury musiały zostać „wpięte” do systemu rur dostarczających do zakładu gaz oraz wyprowadzających ciepło dla odbiorców. Po pierwszym uruchomieniu każdy z kotłów musiał przejść optymalizację oraz testy układów sterowania i zabezpieczeń. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych kryteriów oraz po wykonaniu ruchu próbnego kotłownia mogła być przekazana do eksploatacji.
Moc cieplna nowej siechnickiej elektrociepłowni osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe).
Nowa, niskoemisyjna inwestycja budowana w Siechnicach zastąpi studwudziestoletni zakład zasilany węglem. Źródłem zasilania będzie gaz ziemny. Nowa jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła.
fot. wizualizacje inwestora