Magazyn Zmiany, kwiecień, tekst nr 10
300 tysięcy działaczy skupionych w 86 organizacjach – działające od 2002 roku Forum Związków Zawodowych wyrosło na jednego z najbardziej liczących się partnerów w dyskursie o szeroko pojętych prawach pracowniczych. OZZZPRC ma w tym ogromny udział – nasi przedstawiciele pełnią w FZZ ważne funkcje.
Forum Związków Zawodowych jest niezależną politycznie, trzecią co do wielkości centralą związkową – konfederacją związków zawodowych reprezentujących większość branż w kraju. Głównym celem FZZ jest integracja zrzeszonych w nim organizacji, udzielanie im wparcia oraz reprezentowanie ich w zakresie obrony praw i wdrażania inicjatyw służących pracownikom. Co ważne, nie jest to wyłącznie deklaratywne zaangażowanie – FZZ rzeczywiście pomaga. Dzięki przynależności do FZZ organizacje uzyskują reprezentatywność u pracodawców zrzeszając zaledwie 8 proc. pracowników (a nie 15 proc.) Przedstawiciele Forum są członkami Rady Dialogu Społecznego oraz jej odpowiedników na szczeblu wojewódzkim (WRDS) – ten przywilej posiadają tylko 3 związki zawodowe w kraju. Tam, w trójstronnym gronie (przedstawiciele pracowników, przedstawiciele pracodawców, rząd) dyskutowane są najważniejsze kwestie dotyczące komfortu życia i pracy Polaków.
Od 2015 roku, przewodniczącą Forum Związków Zawodowych jest Dorota Gardias, działaczka związkowa oraz pielęgniarka. Reprezentujący OZZZPRC Waldemar Lutkowski jest wiceprzewodniczącym FZZ, z kolei Roman Michalski – członkiem prezydium. Członkami zarządu głównego FZZ są: Krzysztof Kisielewski, Bogdan Walkowiak i Marusz Zarzycki, z kolei Tomasz Sus jest w komisji rewizyjnej.
We wszystkich regionach działają zarządy wojewódzkie FZZ – są wśród niech przedstawicie OZZZPRC (patrz mapa).