Magazyn Zmiany, grudzień/08
Ostatnie 12 miesięcy podsumowuje przewodniczący Sekcji Adam Blada.
Sekcja Górnictwa OZZZPRC zrzesza pięć organizacji:
- Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów
- Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego „RUCH” Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”
- Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego przy Kopalni Soli „Kłodawa”
- Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Przemysłu Siarkowego KiZCHS „Siarkopol” w Grzybowie
- Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Petrobaltic
W bieżącym roku spotkaliśmy się , na posiedzeniu Sekcji, przy okazji Krajowego Zjazdu Delegatów we wrześniu. Nie zmienia to faktu, że pozostajemy w stałym kontakcie, przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej. Może to i czasami lepiej, mając na względzie dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju.
Transformacja, NABE, polityka klimatyczna, pakiety emisyjne, PEP 2040, Fit for 55 i jeszcze wiele, wiele innych ważnych spraw
Hasła, które odmieniane były, nie tylko w bieżącym roku i pewnie jeszcze długo będą, we wszystkich możliwych przypadkach, zarówno przez energetyków, jak i górników węgla brunatnego. Większa część bieżącego roku angażowała nas w kierunku wypracowania dokumentów, które zabezpieczą interesy pracowników podmiotów planowanych do wydzielenia ze spółek energetycznych, PGE, Enea, Tauron a także,
do zaangażowanych w prace, do zabezpieczenia interesów pracowników
z GK ZE PAK. Wynikiem ogromnej ilości spotkań, wspólnie energetyków i górników węgla brunatnego, skupionych zarówno w Zespołach Trójstronnych Rady Dialogu Społecznego ds. Branży Węgla Brunatnego, ds. Energetyki, Społecznej Radzie Konsultacyjnej Branży Węgla Brunatnego, Społecznej Radzie Konsultacyjnej Branży Energetyki, w Centralach, na forum OZZZPRC i jeszcze wielu innych, są wypracowane dokumenty, które są procedowane ze stroną rządową. Aktualnie, nad przedstawionym stronie rządowej, wypracowanym projektem Umowy Społecznej, pracują wspólnie bądź odrębnie zespoły problemowe. Prace trwają.
Z organizacji
W KWB Bełchatów mijający rok kończymy podpisanym porozumieniem płacowym, porozumieniem etatyzacyjnym na rok bieżący, z optymistyczną perspektywą stanu załogi w roku przyszłym. Pomimo wielu trudności i wielu różnic, wynikających z charakteru poszczególnych linii biznesowych, wszystko wskazuje na wolę stron do podpisania, jeszcze w tym roku, porozumienia w wielozakładowym sporze zbiorowym, trwającym w PGE od listopada ubiegłego roku.
PGE GiEK S.A., którego aktualnie jesteśmy jednym z oddziałów, ma być Spółką Integrującą wszystkie podmioty z aktywami węglowymi; planowane jest odkupienie przez Skarb Państwa wszystkich aktywów węglowych od Grup Energetycznych PGE, Tauron i Enea oraz „ wrzucenie” ich do nowo powstałego podmiotu, na bazie właśnie, PGE GiEK S.A., pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). W planach rządowych nowy podmiot ma być samowystarczalny (?)
Praktycznie, i widać to gołym okiem, ma być prowadzona eksploatacja przez duże E, jak widać w chwili obecnej. W planach rządowych mają być dokonywane tylko inwestycje i modernizacje konieczne do utrzymania sprawności eksploatowanych urządzeń. Jak długo (?)
W Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. w Kłodawie; analiza zjawisk i procesów zachodzących w 2021r w obszarze pracy, wynagrodzeń i podstawowych obowiązków, związanych z prowadzeniem związku zawodowego ZZPRC przy Kopalni Soli „Kłodawa”, mimo sytuacji, w jakiej się znajdujemy w Polsce, jest dość dobra. Z początkiem drugiego kwartału wywalczono podwyżki wraz z innymi składowymi. Obserwowana tendencja wzrostu sprzedaży soli pozwoliła kopalni osiągnąć wzrost wyniku finansowego oraz nakładów inwestycyjnych. Zarówno dla związku, jego członków, pracowników i dla samej kopalni można zaliczyć rok 2021 do udanych.
W LOTOS Petrobaltic planowane są rozmowy na temat regulacji płacowych. Rozmowy maja zacząć się w połowie stycznia przyszłego roku. Tutaj najważniejszym, flagowym (?) projektem PKN Orlen jest fuzja z LOTOS, w tym Spółek, oraz PGNiG.
W KiZChS „ Siarkopol” w Grzybowie na uwagę zasługuje problem wyczerpujących się aktualnie eksploatowanych złóż siarki. Perspektywicznymi są złoża Rudniki oraz Baranów Sandomierski, gdzie to ostatnie złoże jest postrzegane, z uwagi na kolizję z zamkiem i jego infrastrukturą współnależącą, jako mało prawdopodobne. Dodatkowo, przeciw eksploatacji złoża, jest sama rzeka Wisła, na której przeciwległym brzegu znajduje się planowane złoże w Baranowie Sandomierskim. Kolejnym problemem, dla KiZChS „ Siarkopol” są ceny siarki, na rynkach światowych destrukcyjnie wpływające na kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Na koniec tej karkołomnej oceny; wybaczcie proszę nieudolność redakcyjną; chciałbym, w imieniu Sekcji Górnictwa OZZZPRC wszystkim razem i z osobna złożyć, z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Pańskiego najserdeczniejsze życzenia. Życzę Wszystkim dużo, dużo zdrowia, radości, wszelkiej pomyślności. Niech Te Święta będą dla Was rodzinne, pełne wiary i nadziei w lepsze jutro. Znajdźcie moc wymarzonych prezentów pod choinką. Niech nadchodzący Nowy 2022 Rok przyniesie Nam Wszystkim lepsze jutro.
Z górniczym pozdrowieniem,
Szczęść Nam Wszystkim Boże!