Magazyn Zmiany, listopad/08
Oczekiwaliśmy konkretów, ale one, niestety, nie padły – mówią przedstawiciele strony społecznej, którzy 24 listopada spotkali się na wideokonferencji przez z Arturem Soboniem, Pełnomocnikiem Rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele strony społecznej ze spółek sektora energetycznego; byli szefowie komitetów protestacyjno-strajkowych, które zawiązały się w wielu firmach, a także reprezentanci TZ ds. BE.
-Mieliśmy nadzieję, że poznamy wreszcie wizję i strategię państwa dotyczące polskiej energetyki i skonfrontujemy ją z doniesieniami medialnymi, które do nas docierają. Tak się jednak nie stało. Wielu przedstawicieli strony społecznej było rozczarowanych by nie powiedzieć – oburzonych – relacjonuje Piotr Serafin, szef Sekcji Zakładów Energetycznych w OZZZPRC i jednocześnie przewodniczący Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w grupie Tauron.
Jak dodaje Piotr Serafin, jedynym dokumentem, który został omówiony podczas czterogodzinnego spotkania, była strategia energetycznej państwa do roku 2040 przedstawiona przez Adama Guibourge-Czetwertyńskiego, sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu.
-Przedstawiciele strony społecznej, odnosząc się do tejże prezentacji, ale też do wypowiedzi prezesów spółek energetycznych, którzy brali udział w spotkaniu, uznali, że prowadzony w ten sposób dialog i próba nawiązania komunikacji niewiele ma wspólnego z oczekiwaniami organizacji związkowych. Powiedzieliśmy jasno, że za karygodne uznajemy sytuacje, w których z relacji prasowych czy telewizyjnych dowiadujemy się, jaka przyszłość czeka nasze firmy – dodaje Piotr Serafin.
Podczas spotkania ustalono, że w poszczególnych grupach energetycznych zostaną powołane zespoły robocze, które wspólnie z zarządami wypracują koncepcje dotyczące transformacji energetycznej; większość przedstawicieli strony społecznej z poszczególnych firm zaprosiło Artura Sobonia do siebie – by mógł spotkać się z przedstawicielami załóg i osobiście opowiedzieć o czekających branżę zmianach.
– Bardzo wyraźnie wybrzmiało też oczekiwanie, by dialog ze stroną społeczną toczyć na poziomie Trójstronnego Zespołu ds. branży energetycznej – bo to naturalny partner do rozmów i negocjacji wszystkich założeń – mówi szef SZE w OZZZPRC.