Magazyn Zmiany, luty/02
“Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął program transformacji energetyki, zakładający m.in. wydzielenie aktywów węglowych – poinformował rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys. Projektem ma się teraz zająć Komitet Stały RM” – komunikat takiej treści opublikowała Polska Agencja Prasowa. Związkowcy nie kryją zdumienia.
Nie wiadomo do końca, kto zasiada w Komitecie ani jakie są jego kompetencje; po wojnie KERM był wielokrotnie powoływany i rozwiązywany, ale o jego działalności w ostatnich latach próżno szukać jakichkolwiek wzmianek; dopiero lektura stron rządowych daje odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest – otóż zarządzenie ws. Komitetu datowane jest na 31 grudnia 2021 roku. Można w nim przeczytać, że “Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych skutkach finansowych w wysokości przekraczającej 500 mln zł rocznie oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie”.
Krzysztof Kisielewski, zaangażowany od samego początku w tworzenie umowy społecznej dla branży energetycznej podkreśla, że strona społeczna wielokrotnie wzywała rząd do przedstawienia faktów dotyczących programu transformacji energetycznej kraju. – Nigdy nie dostaliśmy na nie odpowiedzi, z wielkim zaskoczeniem przeczytaliśmy więc, że rząd “zrobił krok ku wydzieleniu aktywów”. Czekamy na oficjalne wiadomości od osób bezpośrednio zaangażowanych w proces transformacji, przypominając jednocześnie, że nie ma naszej zgody na żadne zmiany bez wcześniejszego podpisania umowy społecznej – podkreśla przewodniczący OZZZPRC.
Czas goni. Proces wydzielania aktywów ma, według zapowiedzi rządu, zakończyć się do końca tego roku. Konsolidacja spółek energetycznych ma dokonać się pod szyldem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które zostanie przekształcona w NABE – Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego. Taki podmiot musi notyfikować Komisja Europejska.
CZYTAJ WIĘCEJ: MAP ogłosiło koncepcję transformacji energetycznej