Magazyn Zmiany, czerwiec/07
Zielona transformacja pod znakiem zapytania? Politycy obozu rządzącego coraz częściej wspominają publicznie o zmianie priorytetów polityki energetycznej. Poseł Marek Suski z PiS mówił ostatnio, że Polska węglem stoi i wydobycie będzie zwiększane. “Będziemy zużywać pewne surowce energetyczne, które do tej pory nie były używane” – dodawał w rozmowie z TVP Info. Obszerne cytaty przytacza Polska Agencja Prasowa.
Suski krytykował politykę energetyczną UE. “Od wielu lat polski rząd, przynajmniej rząd PiS, mówi o tym, że polityka Unii Europejskiej (UE) pod dyktando Niemiec doprowadzi do katastrofy” (…) I właśnie dzisiaj jesteśmy w sytuacji katastrofy, kompletnego bankructwa polityki lewicowej (…) nawet dzisiaj, kiedy Putin zakręca gaz, kiedy odłączane są źródła energii rosyjskiej, słyszymy, że rozwiązaniem jest tak naprawdę budowanie energetyki odnawialnej, która w podstawie nie daje stabilności systemu” – mówił poseł.
Przedstawiciel PiS dodawał, przywołując przykład Turowa, że unijna polityka jest “polityką absurdalną, która miała zmierzać do uzależnienia m.in. polskiej gospodarki od energii dostarczanej przez Niemcy – energii pochodzącej z rosyjskich źródeł”. Wyjaśniał, że Polska stoi węglem, którego – na skutek ustaleń na szczeblu Brukseli – nie możemy wydobywać tyle, ile wcześniej, co, zdaniem Suskiego, jest “pewnym paradoksem”.
“Będziemy sprowadzać węgiel – no chyba, że nam UE zabroni, bo to wariactwo tam jest nieprzewidywalne – będziemy sprowadzać węgiel z zagranicy – z innych kierunków, niż z Rosji. Będziemy zwiększać nasze wydobycie i też będziemy zużywać pewne surowce energetyczne, które do tej pory nie były używane” – cytuje PAP, dodając, że zdaniem posła PiS plan dekarbonizacji zawalił się dzisiaj w całej Unii i do węgla należy wrócić, bo “nie ma innego wyjścia”.
Jednocześnie Suski wyjaśnił, że będą inwestycje w energie odnawialne. “Jest przygotowywany w tej chwili duży projekt budowy paneli fotowoltaicznych w Polsce. Podpisana została teraz umowa z amerykańską firmą na budowę małych instalacji jądrowych na Kongresie 590, który się w ubiegłym tygodniu odbył” (…) Więc polski rząd inwestuje w energetykę odnawialną – tylko tego się nie da zrobić w ciągu jednego roku”.
Sygnały o tym, że technologie oparte na spalaniu węgla nie będą, jak wcześniej zakładano, ograniczane, ale modernizowane i doinwestowywane, płyną także z posiedzeń gremiów zajmujących się transformacją energetyczną kraju.