Magazyn Zmiany, kwiecień/02
Na początku kwietnia obradował Zarząd OZZZPRC.
Działacze rozmawiali o umowie dla energetyki polskiej, PUZP-ie a także finansach Zrzeszenia w związku z podniesieniem składki członkowskiej przez FZZ. Ważnym wątkiem były rozmowy o wyborach do zarządów wojewódzkich Forum.
Zarządy Wojewódzkie FZZ
Wybory będą organizowane od końca kwietnia do 30 października. – Mamy przedstawicieli we wszystkich zarządach, oprócz województwa podlaskiego. Wskazaliśmy 50 osób, które będą zasiadały w tych gremiach w nowej kadencji – tłumaczy szef OZZZPRC Krzysztof Kisielewski.
Dlaczego to ważne? Bo dialog rozpoczyna się na szczeblu regionalnym, gdzie działa wiele instytucji zależnych od samorządów i władz wojewódzkich: szkoły, szpitale, drogi, służby komunalne, czy też niektóre z naszych przedsiębiorstw, czyli ciepłownie i elektrociepłownie. Od struktur wojewódzkich zależy rozdysponowanie środków – przykładem może być przywołanie funduszy regionalnych w umowie społecznej NABE.
– Kształtujemy w tych strukturach lokalny rynek pracy, mamy wpływ na to, co się dzieje w naszym otoczeniu, a później możemy przenieść te sprawy na fora ogólnopolskie – wyjaśnia Krzysztof Kisielewski.
Nowa organizacja na pokładzie
W czasie spotkania członkowie zarządu opiniowali też przyjęcie w poczet OZZZPRC nowej organizacji zrzeszającej pracowników administracyjnych sądownictwa. – To ogromny związek, drugi co do wielkości z OZZZPRC – mówimy o przeszło tysiącu osób. Branża nietypowa jak na nasze Zrzeszenie, ale po raz kolejny okazuje się, że naszą centralą nie są zainteresowanie jedynie środowiska przemysłu – mamy już nauczycieli, komunikację miejską i teraz – pracowników sądownictwa. Bardzo nas to cieszy, bo to oznacza, że nasze zaangażowanie i aktywność jest widoczna i przyciąga coraz to nowe osoby – podkreśla przewodniczący Zrzeszenia.
Organizacja AR PRIM z siedzibą w Krakowie jest niezrzeszona, ale władze OZZZPRC rozważają stworzenie nowej sekcji.