Magazyn Zmiany, grudzień/03
Jaki to był rok? Standardowo mówię: trudny i pełen wyzwań, ale jednocześnie oceniam go pozytywnie. Skończyła się pandemia, skończyły się obostrzenia, które były szczególnie uciążliwe dla pracowników energetyki i które mocno ograniczały także naszą związkową działalność. Na naszych zjazdach spotykaliśmy się w 2023 r. czterokrotnie, zawsze we frekwencji zapewniającej prawomocność decyzji. Byli z nami przedstawiciele nowych organizacji, którzy aktywnie włączyli się w prace Sekcji.
Kolejnym pozytywem mijającego roku było nawiązanie ścisłej współpracy między Sekcją a gremiami mającymi władzę ustawodawczą, takimi jak Ministerstwo Aktywów Państwowych, Związek Pracodawców Energetyki Polskiej czy krąg zarządczy w spółkach energetycznych. Warto ten trend kontynuować, bo to dobra perspektywa na przyszłość. Co ważne, weszliśmy z naszymi postulatami na bardzo wysoki, międzynarodowy poziom, organizując w czasie targów ENERGETAB konferencję pt. „Strona społeczna jako partner w biznesie”.
Działacze z naszej Sekcji aktywnie brali udział w debatach, spotkaniach, projektach i zespołach trójstronnych, byli też członkami grup przygotowujących umowę społeczną dla energetyki polskiej. Skutecznie przygotowaliśmy także interpelacje ws. egzaminów kwalifikowanych i zmiany brzmienia art. 54.
Przedstawicieli Sekcji działali także w swoich macierzystych grupach. Rok 2023 zamykamy podpisaniem wielu porozumień dotyczących regulacji płacowych. Udało się przekonać szefów, by wypłacili pracownikom należne im za wysoką inflację rekompensaty.
Za nami więc rok mozolnej, ciężkiej pracy, który należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Rok 2024 to oczywiście wachlarz lęków i niepewności co do przyszłość polskiej energetyki. Co zamierza nowy rząd w kwestii NABE? Kto będzie kreował politykę energetyczną kraju? Te pytania na razie pozostają bez odpowiedzi. Jako OZZZPRC wystosowaliśmy apel do nowego rządu, w którym deklarujemy chęć współpracy. Chcemy być prawdziwym partnerem w duchu pluralizmu związkowego.