Magazyn Zmiany, grudzień/08
Sekcja obradowała w tym roku dwukrotnie. W kwietniu, po odejściu na emeryturę Mieczysława Żabińskiego, p.o. przewodniczącego został Michał Sztyber. W kwietniu 2024 roku odbędą się wybory do nowych władz.
Dla branży chemicznej nastały ciężkie czasy, jest wiele znaków zapytania. Swojej przyszłości są niepewni m.in. pracownicy grupy Azoty, która miała zostać przejęta przez Orlen. Łączenie zostało na razie wstrzymane. Inaczej było w przypadku Lotosu. Poszczególne spółki stopniowo zostają wchłaniane przez Orlen, który od 2022 roku ma 70 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej.
W efekcie powstał duży kompleks multienergetyczny. Czas pokaże, czy to był dobry krok. Z punktu widzenia działacza związkowego, zmianę należy nazwać co najmniej kłopotliwą. Po połączeniu w grupie Orlen jest…170 organizacji. Każda dba o własny interes i ciężko będzie mówić wspólnym głosem. Sytuacja cały czas odbija nam się czkawką – dziś, żeby cokolwiek załatwić, trzeba pojechać do Płocka albo do Warszawy – to tam zapadają decyzje.
Brakuje też świeżej krwi, nie ma chętnych do pracy. Ostatni rekordzista przepracował…godzinę, po czym poszedł do domu. Praca jest nie dość, że zmianowa, to jeszcze uciążliwa, a wynagrodzenia nie przekraczają stawek proponowanych w supermarketach – wybór dla młodych ludzi jest więc prosty.
Korzystając z okazji, składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia w Nowym Roku!