Magazyn Zmiany, maj/04
– Przyjęte przez większość parlamentarną przepisy nie tylko nie chronią pracownic i pracowników w sposób efektywny, ale również – poprzez niektóre z nich – promują redukowanie stanowisk pracy (…) Wprowadzony przez decydentów stan epidemiczny dla wielu prezesów spółek okazał się furtką do zwalczania związków zawodowych, niewygodnych „politycznie” pracowników oraz szansą na maksymalizowanie zysków poprzez sztuczną restrukturyzację – uważa stojąca na czele Forum Dorota Gardias.
W obszernym stanowisku FZZ podsumowującym działania Rządu RP ws. ochrony miejsc pracy Dorota Gardias podkreśla, że na największą krytykę zasługuje proces konsultacji z reprezentatywnymi partnerami społecznymi. Według szefowej Forum nie mają one nic wspólnego z europejskimi standardami. “Istnieje wiele kolokwializmów, które korespondują ze stanem jakości tychże konsultacji. Ostatecznie związki zawodowe pracowników oraz organizacje pracodawców do dyspozycji miały zaledwie szczątki czasu potrzebnego do merytorycznego ad vocem, co więcej – trudno jest logicznie wytłumaczyć strategię Rządu RP polegającą na budowaniu „Tarcz” poprzez „łatanie” ustawy „antycovidowej” kolejnymi zapisami. Zmętnienie procesu legislacyjnego kompletnie zaburzyło obraz faktycznych potrzeb i wyzwań. Zamiast tego, zarówno pracownicy jak i pracodawcy stracili czas (a więc w efekcie i pieniądze) potrzebny na wypełnianie kolejnych wniosków, konsultacje z prawnikami w zakresie możliwości im przysługujących” – czytamy w stanowisku.
Przewodnicząca FZZ przekonuje, że tarcze zostały zbudowane na nierównoważnych relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W efekcie zatrudnieni są skazani na łaskę przedsiębiorców, a etatowcy, którzy zostali zwolnieni pozostają bez jakiejkolwiek pomocy – bo cały strumień pieniędzy skierowany jest do pracodawców.
Równie krytycznie Forum ocenia postępowanie rządu wobec grup zawodowych, które stoją na tzw. pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – w szczególności brak odpowiedniego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej i wystarczającej liczby testów dla personelu.
Dorota Gardias napisała też o próbach zwalniania pracowników tzw. sfery publicznej oraz zatrudnionych w sektorze spółek skarbu państwa: “Z otrzymanych przez nas informacji wynika jasno, że wprowadzony przez decydentów stan epidemiczny dla wielu prezesów spółek okazał się furtką do zwalczania związków zawodowych, niewygodnych „politycznie” pracowników jak również szansą na maksymalizowanie zysków poprzez sztuczną restrukturyzację”.
Dorota Gardias ma także uwagi do prowadzenia polityki informacyjnej oraz “reakcyjnego charakteru wdrażanych przepisów dotyczących Tarcz Antykryzysowych”. Partnerzy społeczni – jak przekonuje przewodnicząca FZZ – padają ofiarą dezinformacji i fake newsów, które uniemożliwiają skuteczną i efektywną pracę.
Całe stanowisko Forum Związków Zawodowych można przeczytać TUTAJ.