Magazyn Zmiany, lipiec/02
Po 23 latach przewodniczenia Międzyzakładowemu Związkowi Zawodowemu Pracowników Ruchu Ciągłego w Hucie Częstochowa, Włodzimierz Seifryd przekazał stery Anastazji Kałuzińskiej, która została wybrana na nową przewodniczącą. Wcześniej taka sama zmiana dokonała się w Sekcji Hutnictwa OZZZPRC.
W Hucie działa sześć organizacji związkowych -MZZRC jest największa. Przed działaczami teraz mnóstwo pracy – 30 maja zakończyła się procedura sprzedaży Huty i nowym właścicielem została spółka Liberty Częstochowa Sp. z o.o., która od grudnia dzierżawiła zakład.
– Wreszcie, po kilkunastu niepewnych miesiącach, nastąpił względny spokój. Teraz mamy właściciela i możemy rozmawiać o gwarancjach pracowniczych. Trwają rokowania, nasz nowy pracodawca deklaruje, że podpisze układ zbiorowy pracy – wyjaśnia Anastazja Kałuzińska.
Na niedawnej konferencji prasowej nowy właściciel zapowiedział zwiększenie produkcji do miliona ton stali rocznie. W tej chwili możliwości produkcyjnie wynoszą (teoretycznie) 800 tys. ton.
Przed stroną społeczną walka o wzrost wynagrodzeń oraz wzrost zatrudnienia. – Produkcja dynamicznie się zwiększa, a według prognoz jeszcze wzrośnie. Musimy mieć ludzi do pracy. Przy zwiększeniu produkcji, średniej wieku 49-lat, co za tym idzie – odejściem w perspektywie niedługiego czasu znacznej liczby pracowników – rekrutacja jest niezbędna. Pytanie tylko, ilu nowych pracowników będzie gotów przyjść do ciężkiej, 4-zmianowej pracy za obowiązujące obecnie stawki. Rynek to zweryfikuje. W tej chwili zatrudnieni pracownicy wypracowują nadgodziny, ale nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę – podkreśla Anastazja Kałuzińska.
Huta Częstochowa obchodzi w tym roku jubileusz 125 lat istnienia. W tej chwili w firmie zatrudnionych jest 1126 osób.