Magazyn Zmiany, styczeń/08
Członkowie zarządu OZZZPR spotkali się w Kobylnicy na pierwszym w tym roku posiedzeniu.
Czy zachodzi konflikt interesów? Na to pytanie odpowiedzi poszukają prawnicy. Chodzi o jednego z przedstawicieli OZZZPRC, który jako działacz Federacji Związków Zawodowych GK PGE , domaga się powołania nowego Zespołu Trójstronnego ds Branży Energetycznej, oceniając istniejący jako “zamknięty” i “dający poczucie wykluczenia”. – Od wyniku analizy prawnej w zakresie przestrzegania postanowień Statutu Zrzeszenia zależeć będą ewentualne, dalsze działania ze strony zarządu – wyjaśnia przewodniczący Zrzeszenia Krzysztof Kisielewski.
Nowy przedstawiciel w Zespole Trójstronnym
Podczas spotkania zarządu przedstawiciele OZZZPRC zdecydowali, że Jacek Draczyński, który przewodniczy Związkowi Zawodowemu Pracowników Ruchu Ciągłego PGNiG TERMIKA S.A., będzie następcą Pawła Swobody w Zespole Trójstronnym ds Branży Energetycznej. Poznaliśmy też nowych członków zarządu Zrzeszenia; zostali nimi Leszek Rutkowski z PSE Operator – jako przedstawiciel Sekcji Zakładów Energetycznych oraz Bogdan Walkowiak – jako przewodniczący sekcji Elektrowni i Elektrociepłowni.
Nowe “Zmiany” i nowa organizacja
Do szefów sekcji trafił najnowszy numer “Zmian”. Gazeta zostanie teraz rozdystrybuowana do poszczególnych organizacji. Związki niezrzeszone w żadnej sekcji dostaną magazyn drogą pocztową.
Po pozytywnej rekomendacji zarządu, prezydium podjęło decyzję o przyjęciu nowej organizacji – z Elektrowni Wodnej Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu. Trafi ona do Sekcji Zakładów Energetycznych.
Co na to PIP?
Były też rozmowy o bieżącej sytuacji w energetyce oraz o zaproponowanej przez Sekcję Zakładów Energetycznych uchwale, którą przyjął walny zjazd delegatów. Chodzi o regulacje dotyczące czasu pracy w branży energetycznej.
– Obowiązków przybywa, ludzi do pracy ubywa. W miejsce sprawdzonych rozwiązań, zaczęto wprowadzać dyżury domowe i inne tego rodzaju, ułomnie rozwiązania. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zaburzane są harmonogramy czasów pracy, zachwiany jest 11-godzinny dobowy i 35-godzinny tygodniowy czas wypoczynku dla pracowników. Zarządy firm często tłumaczą się awariami, dlatego chcemy, by organ nadzorujący przyjrzał się zasadom organizacji pracy w tak strategicznej branży, jaką jest energetyka. Mamy nadzieję, że konkluzje z tych kontroli doprowadzą do stabilizacji zatrudnienia i powrotu do pełniejszej obsady na stanowiskach pracy, a PIP dostrzeże patologie w tym zakresie – wyjaśnia szef SZE Piotr Serafin.