Magazyn Zmiany, luty/08
“Zmiany wprowadzane przez przepisy Polskiego Ładu a także chaos i dezinformacja, które temu towarzyszą, spotykają się z powszechnym i zdecydowanym brakiem akceptacji pracowników – członków organizacji związkowych wchodzących w skład OZZZPRC. Wielokrotnie podnoszone argumenty ze wszystkich stron i zapowiedź katastrofy prawnej, faktycznej,
materialnej, z uwagi na brak odpowiedniego przygotowania tak głębokich zmian w prawodawstwie ziściła się” – napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele OZZZPRC.
Oficjalne stanowisko zostało wypracowane podczas lutowego posiedzenia zarządu w Gogolinie. -Chcieliśmy wyrazić nasz sprzeciw wobec tego, co dzieje się w sferze podatkowej i co zaskoczyło miliony Polaków, którzy znów płacą za niekompetencję rządu. Nowy Ład miał im pomóc, a stał się ich koszmarem – mówi przewodniczący OZZZPRC Krzysztof Kisielewski.
Przedstawiciele Zrzeszenia zwracają uwagę, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której tak ogromny koszt za służbę zdrowia przerzucany jest na obywateli. “Ochrona zdrowia leży po stronie państwa, które pobiera podatki (coraz większe) między innymi na ten cel. Obecnie działania władz państwowych, miedzy innymi poprzez zmianę zasad naliczania i rozliczania obowiązkowych składek powoduje nieadekwatne i nadmierne zwiększenie obciążeń obywateli przy jednoczesnym przymuszaniu obywateli do szukania pomocy w prywatnych placówkach, pozostawiając ich zdrowie i życie bez należytego wsparcia ze strony państwa” – napisano w stanowisku. Cała treść listu do przeczytania TUTAJ.
Zarząd przyjął też preliminarz budżetowy na rok 2022. Jest rekomendacja dla delegatów, by wyasygnować 20 tys. zł na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w podczas walnego zjazdu delegatów, do którego trwają przygotowania. – Podczas spotkania zarządu weryfikowaliśmy, które uchwały z poprzedniego Zjazdu zostały zrealizowane, a które wymagają jeszcze pracy – dodaje Krzysztof Kisielewski.
Zarząd podjął też uchwałę zobowiązującą członków OZZZPRC do tego, by nie podejmowali samodzielnej aktywności w obszarach, w których aktywność podejmuje OZZZPRC. Chodzi o dialog społeczny – na mocy uchwały uprawnionym od teraz do podejmowania go, w szczególności w zakresie uzgadniania wniosków, wyrażania opinii lub zajmowania stanowiska w sprawie jest jest OZZZPRC reprezentowane przez Zarząd lub Prezydium lub przedstawicieli FZZ wskazanych przez OZZZPRC. Każda taka aktywność powinna być konsultowana z władzami Zrzeszenia. Niezastosowanie się do uchwały daje podstawę do wyciągnięcia konsekwencji.