Magazyn Zmiany, luty/05
Energetycy już po pierwszej w tym roku naradzie – zebranie Rady Sekcji zorganizowano w Podzamczu. Członkowie przyjęli na nim sprawozdanie przewodniczącego za rok 2022.
W dokumencie Piotr Serafin pisał m.in. o dramatycznych wydarzeniach z lutego – gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. “Reakcja RS Sekcji ZE była w miarę uwarunkowań natychmiastowa i adekwatna do Naszych możliwości. Na pomoc Ukrainie, podjęliśmy decyzję o wyasygnowaniu z rezerw, środków na niespotykaną dotychczas skalę. Tę lekcję odrobiliśmy wzorowo nie bacząc na innych. Docierały do mnie również informację o bezpośrednim udziale kolegów-członków SZE w akcji transportu uchodźców spod granicy polsko-ukraińskiej w bezpieczne miejsce lub zbiórkę dla nich najpotrzebniejszych rzeczy do przetrwania. Pokazaliśmy Naszą wrażliwość na krzywdę ludzką, pokazaliśmy dobre serca, pokazaliśmy więź sąsiedzką! “CHWAŁA UKRAINIE”! – to hasło pozostaje dla NAS motorem działań i wciąż jest aktualne. Pamiętam, jak podczas procedowania uchwały o pomocy dla Ukrainy niejednemu z NAS łza “zakręciła” się w oczach. Treść podjętej wówczas uchwały została wysłana do wszystkich instytucji związkowych i rządowych” – czytamy w sprawozdaniu.
Sporo miejsca Piotr Serafin poświęcił kryzysowi na rynku paliw oraz galopującej inflacji, która sprawiła, że pracownicy, jeszcze mocniej niż zwykle, zaczęli walczyć o podwyżki: “każdorazowo, w omawianych i żywo dyskutowanych podczas zebrań była sprawa regulacji płacowych w poszczególnych grupach energetycznych lub spółkach. Daje to Nam szersze spojrzenie na tematy płacowe, a poza tym dostarcza argumentów w negocjacjach z pracodawcami. Stałym punktem porządku obrad RS ZE pozostaje sytuacja płacowa i zatrudnieniowa w reprezentowanych przez swych przedstawicieli firmach. Najlepszym dowodem na skuteczne w tym aspekcie działania niech posłuży fakt, że przeprowadzono po raz pierwszy w historii SZE strajk okupacyjny głównej siedziby zarządu TPE S.A. w Katowicach”.
Innym ważnym aspektem działalności członków Sekcji w minionym roku było uczestnictwo w szkoleniach, m.in. na temat modeli płacowych oraz transformacji sektora elektroenergetycznego. Jak tłumaczą związkowcy, dzięki takiemu podejściu zyskują opinię równorzędnego i merytorycznego partnera w dialogu z pracodawcą.
Rok 2022 zapisał się w historii polskiej energetyki także dobrymi zgłoskami – po 1,5 roku podpisano umowę społeczną dla branży. “Zagwarantowanie w tej umowie zatrudnienia i wynagrodzenia, ciągłości źródeł prawa pracy, odszkodowań, urlopów energetycznych i wiele innych istotnych zabezpieczeń pracowników, stworzyło poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji pracownikom elektrowni systemowych oraz obszarowi wydobycia węgla brunatnego. (…) SZE w tym procesie również ma swój udział, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć – wyjątkowy! Sztabowi negocjacyjnemu wspólprzewodniczył kol. Krzysztof Kisielewski – członek SZE oraz szef ZTdsBE oraz Piotr Serafin przew. SZE jako konsultant Zrzeszenia”.