Magazyn Zmiany, grudzień/4
W Sekcji Koksowniczo-Chemicznej skupionych jest 7 związków związkowych. – Profile działalności są różne. Cztery organizacje działają w branży koksowniczej, jedna w Grupie Ożarów i jedna w grupie kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. Jest też zz działający w Fabryce Łożysk Tocznych – wyjaśnia Dariusz Salamon, przewodniczący Sekcji.
Koksownie mają różną strukturę właścicielską, ale wszystkim daje się we znaki spowolnienie w przemyśle hutniczym oraz zmniejszona produkcja stali i wyrobów hutniczych pociągająca za sobą zmniejszenie zapotrzebowania na koks. Branży z pewnością nie pomagają coraz większe naciski na “odchodzenie od węgla”. Oprócz tego każda z koksowni ma własne problemy. Niepokój pracowników JSW KOKS S.A. budzi na przykład niepewność co do planowanej inwestycji, czyli odbudowy baterii koksowniczej. W Koksowni Zdzieszowice, w związku z planowanym wyłączeniem baterii, załoga przez dłuższy okres pracowała w okrojonych obsadach.
Dla gazowników mijający rok nie należał do łatwych, podobnie jak dla pracowników z Kraśnika, którzy od miesięcy obserwują pogarszającą się sytuację w firmie i z niepokojem czekają na planowaną redukcję zatrudnienia. Przeciwwagą jest Ożarów. Firma – jako producent cementu współpracujący z branżą budowlaną – ma się bardzo dobrze.
zdjęcie ilustracyjne: https://www.wzkvictoria.pl/