Magazyn Zmiany, marzec/06
Na biurka ministrów: Jacka Sasina oraz Marleny Maląg trafił wniosek o pilne zwołanie posiedzenia plenarnego połączonych zespołów trójstronnych ds. energetyki i węgla brunatnego. Spotkana – po doniesieniach medialnych dotyczących dalszego procedowania programu transformacji energetycznej Polski oraz w związku z wciąż nierozwiązaną kwestią umowy społecznej – domagają się przedstawiciele organizacji związkowych.
Jak tłumaczy przewodniczący OZZZPRC Krzysztof Kisielewski, wzmianki o przyjęciu przez rząd programu transformacji, pojawiły się jedynie w mediach – oficjalnej informacji strona społeczna do tej pory nie otrzymała, mimo że wielokrotnie o nią prosiła. – Wszystko wskazuje na to, że kierunek, o którym informowali wcześniej rządzący, został utrzymany i proces się rozpoczął. Myśleliśmy, że zbrojna ekspansja Rosji na Ukrainę zmieni podejście do aktywów wytwórczych. W procesie zmian, po “zwinięciu węgla”, przejściowo mamy przecież korzystać z gazu, a w obecnej sytuacji geopolitycznej robi się to problematyczne. Między innymi o tym chcemy pilnie pomówić ze stroną rządową – wyjaśnia szef Zrzeszenia.
Jednocześnie palącym staje się problem wciąż nie uzgodnionej umowy społecznej dla energetyków. Efektywność pracy z zespołach roboczych nie była satysfakcjonująca – stąd konieczność przeniesienia ich na grunt plenarny. Czas goni – deadline wyznaczony jest na czerwiec.
Przypomnijmy, prace toczyły się w ramach trzech zespołów. Zespół negocjacyjny nr 1 ds prawa pracy wydał krótkie oświadczenie, opisując sprawy, które zostały już uzgodnione:
1. Zagwarantowanie statusu pracodawców spółek wchodzących do NABE
2. Zagwarantowanie wszystkich uprawnień pracowników po wejściu do NABE
3. Przeniesienie postanowień umowy NABE do ZUZP.
-Tematami nieuzgodnionymi pozostają: długość obowiązywania umowy, sankcje finansowe oraz ich gwarant – wyjaśnia Krzysztof Kisielewski.
Spotkanie plenarne odbędzie się 23 marca w Warszawie. Dzień wcześniej spotkają się przedstawiciele związków zawodowych.