Magazyn Zmiany, wrzesień/09
Sekcja Hutnictwa OZZZPRC ma nowe władze. Zmienił się nie tylko skład rady, ale także szef sekcji – na czele stanęła Anastazja Kałuzińska z Częstochowy, która zastąpiła odchodzącego na emeryturę Włodzimierza Seifryda.
Sekcja jeszcze w 1998 roku była połączona z koksowniami, przewodniczył jej Jerzy Gruszecki ze Zdzieszowic. Kolejnym przewodniczącym był Jacek Szpicki z Huty Cedler. Sekcja zrzeszała wówczas także związkowców z Huty Katowice. Oddzieliła się od koksowników. Po roku 2003 przewodnictwo objął Włodzimierz Seifryd z Huty Częstochowa, który te funkcję piastował do sierpnia bieżącego roku.
Hutników w OZZZPRC jest w tej chwili 450; Obecnie Sekcja zrzesza tylko dwie organizacje hutnicze: ArcelorMittal Oddział w Krakowie oraz byłą Hutę Częstochowa.
Rada Sekcji Hutniczej OZZZPRC:
- Anastazja Kałuzińska – Przewodnicząca Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Częstochowa)
- Andrzej Krzyżak – Wiceprzewodniczący Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Kraków)
- Mariusz Niewiadomy – Wiceprzewodniczący Rady Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Częstochowa)
- Henryk Hibner– Członek Rady Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Częstochowa)
Komisja Rewizyjna Sekcji Hutniczej OZZZPRC:
- Robert Pawlik – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Częstochowa)
- Marcin Gajek – Członek Komisji Rewizyjnej Sekcji Hutniczej OZZZPRC (Kraków)
Sekcja Hutnicza reprezentuje OZZZPRC w Zespole Trójstronnym ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej przedstawiciele obecni są także w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego czy też Powiatowej Radzie Pracy.
-Dzisiejszy, a trwający już dobrych kilka lat kryzys na rynku stali mocno przewraca stabilność ekonomiczną i zatrudnieniową w branży metalurgicznej. Produkcja stali w Europie spada, zamówienia spadają, w Polsce mamy do czynienia z wysokimi cenami energii elektrycznej i mocno borykamy się z dumpingiem cenowym – wyjaśnia Anastazja Kałuzińska.
W połowie marca tego roku ArcelorMittal Poland zdecydował o odłożeniu w czasie procesu ponownego uruchomienia części surowcowej huty w Krakowie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zatrzymanie, ponad już roczne, wywoływało skutki finansowe i personalne dla pracowników, ograniczenia płacowe, reorganizację zatrudnienia a także zwolnienia.
Z kolei Huta Częstochowa jest w procesie sprzedaży podmiotowi, który od ponad roku ją dzierżawi, czyli spółce Sunningwell Internaltional Polska.
-Wszystko się wydłuża, ale jest nadzieja, że do końca tego roku Huta Częstochowa będzie miała nowego właściciela, a syndykowi uda się za pewien czas zwrócić hutnikom zaległe wynagrodzenia. Czy plany na produkcję i zatrudnienie odnajdą potwierdzenie w złożonych zapowiedziach? To pokaże przyszłość – mówi szefowa sekcji Hutników.
Przed Częstochową dużo pracy skierowanej na obronę istniejących przywilejów i źródeł prawa pracy, walki o podwyżki, itp. Pod warunkiem, że umowę kupna podpisze oraz kapitał na zakup i obrót znajdzie obecny dzierżawca. Jak można zauważyć w sektorze stali nie jest kolorowo i nic nie zapowiada prosperity.
Siedzibą Sekcji Hutniczej OZZZPRC jest MZZPRC Częstochowa przy Sunningwell International Polska Sp. z o.o., Oddział w Częstochowie ul. Kucelińska 22. Adres mailowy: mzzprc@sunningwell.com.pl.