Magazyn Zmiany, luty/2
Na początku lutego obradował online Zespół Trójstronny ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W spotkaniu wzięli udział Anastazja Kałuzińska oraz Włodzimierz Seifryd z Sekcji Hutników OZZZPRC.
-Spotkaliśmy się po długiej przerwie; ostatni raz widzieliśmy się w sierpniu 2019 roku w Warszawie. Cieszymy się, że udało się wreszcie zwołać zespół, co w dzisiejszych, pandemicznych czasach nie jest łatwe. Żadne decyzje nie zapadły, ale wyszliśmy ze spotkania w dobrych nastrojach. Pan Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wlał nieco nadziei w nasze serca podkreślające wielokrotnie, że nikt nie zamierza przykładać ręki do likwidacji hutnictwa w Polce – relacjonuje Anastazja Kałuzińska.
Strona społeczna liczy przede wszystkim na szybką nowelizację ustaw i redukcję kosztów energii, które są w przypadku polskiego hutnictwa dużo wyższe niż w okolicznych państwach. – Jeżeli to się nie zmieni, branża po prostu przestanie istnieć – mówi Anastazja Kałuzińska.
Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, mówiła podczas spotkania o rozpoczętych w ministerstwie pracach nad programem dot. polityki przemysłowej w warunkach postepidemicznych, a Piotr Dziadzio o warunkach, jakie spełnić musi branża, by dostosować się do założeń polityki klimatycznej i zielonej transformacji.
W czasie spotkanie o kondycji polskich hut, produkcji i zużyciu stali w Polsce, UE i na świecie opowiadał Stefan Dzienniak, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, którego gościliśmy niedawno na łamach magazynu Zmiany (KLIKNIJ I PRZECZYTAJ ROZMOWĘ).
Kolejne spotkanie zespołu planowane jest na kwiecień.
fot. zdjęcie ilustracyjne; pixababy