Magazyn Zmiany, sierpień/04
– Naszym warunkiem rozpoczęcia negocjacji było zachowanie status quo, tymczasem nie doszło do podpisania porozumienia wstępnego za sprawą postawy Zarządu Energa, a w zarządzie PGE GiEK S.A. nastąpiły zmiany kadrowe, do których – mimo naszego apelu – nie ustosunkowano się. Nie widzimy niestety dobrej woli, która jest podstawą dobrze rozumianego dialogu, stąd decyzja o jego zawieszeniu – tłumaczy Krzysztof Kisielewski, przewodniczący OZZZPRC, który jest w zespole negocjującym umowę.
Zawieszenie rozmów nie oznacza oczywiście zawieszenia pracy strony społecznej, która opracowała projekt umowy w części dotyczącej NABE. – 23 sierpnia chcemy ją wręczyć ministrowi Arturowi Soboniowi, wyjaśniając punkt po punkcie jej założenia. Jednocześnie pracujemy nad drugą umową – dla podmiotów, które nie zostaną włączone do Agencji. Zależy nam, aby te dwa dokumenty miały jak najwięcej wspólnych punktów i zostały podpisane w jednym czasie – tłumaczy Krzysztof Kisielewski.
Wiele zapisów w tych umowach musi mieć formę ustawy – by mogły skutecznie obowiązywać i jednocześnie objąć wszystkich pracowników branży bez względu na status właścicielski. Sporo czasu zajęło stronie społecznej ustalenie, w jaki sposób podmiot, z definicji nierentowny, miałby być w przyszłości finansowany.
– Do pierwszego spotkania negocjacyjnego może dojść 1 września – jeżeli usunięte zostaną formalne powody zawieszenia rozmów. Daliśmy sobie czas do końca tego tygodnia – dodaje Krzysztof Kisielewski.