Magazyn Zmiany, lipiec/02
Po wielu miesiącach oczekiwań, strona rządowa wreszcie wskazała współprzewodniczącego zespołów trójstronnych ds. energetyki i węgla Brunatnego. Został nim 22 lipca, podczas posiedzenia plenarnego połączonych zespołów, Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Ze strony pracodawców współprzewodnictwo w gremium objęli: wiceprezes PGE Marcin Laskowski oraz prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski.
Umowa na przedpolu
Jak mówi przewodniczący OZZZPRC Krzysztof Kisielewski, głównym punktem obrad były umowy na przedpolu, na których najbardziej zależy pracownikom. – Musimy w trybie pilnym załatwić tę sprawę, stąd szybki termin kolejnego spotkania – zespół negocjacyjny ma spotkać się w przyszłym tygodniu.
Dzięki zmienionym regulaminom, od teraz zaproszenia na posiedzenia zespołów będzie wysyłał współprzewodniczący strony rządowej, a nie jak do tej pory – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To, jak mówią uczestnicy spotkań, powinno znacznie usprawnić proces zwoływania posiedzeń.
Co z transformacją
W czasie spotkania padały także pytania o to, jaki jest plan na transformację energetyczną kraju. Po zmianie władzy rozpoczęty wcześniej proces został wstrzymany, a informacje, które docierały od polityków, były fragmentaryczne i często wzajemnie się wykluczające. Obecny na posiedzeniu wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował, że nowa, wstępna koncepcja będzie konsultowania ze stroną społeczną w sierpniu, a na szczegóły trzeba będzie poczekać do jesieni. Za transformację odpowiedzialne będą trzy ministerstwa – klimatu, aktywów państwowych i przemysłu, a cały proces koordynować ma minister Robert Kropiwnicki.
Osłony socjalne – znamy procedurę
Na posiedzeniu została też przedstawiona procedura przyznawania świadczeń dla pracowników uprawnionych do skorzystania z ustawy o osłonach socjalnych – chodzi głównie o górników węgla brunatnego i elektrowni, którzy w wyniku transformacji stracili miejsca pracy. Więcej szczegółów na ten temat niebawem w magazynie “Zmiany”.
“Zapaść dialogu społecznego”. List do Donalda Tuska
Do spotkania być może nie doszło by w tak szybkim terminie, gdyby nie determinacja związków zawodowych, którzy w stanowczym liście do premiera Donalda Tuska napisali m.in.: “W przeszło 20-letniej historii nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji, żeby po przeszło 7 miesiącach od wyborów nie zostały wskazane osoby odpowiedzialne za dialog głównych zespołów trójstronnych (…) Rezultatem takiej bezczynności jest zapaść dialogu społecznego w naszych branżach (…) W przypadku dalszego trwania takiego stanu rzeczy, strona społeczna, po okresie 30 dni, przekształci się w Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy”. Kliknij i zobacz CAŁY DOKUMENT.